Dünyanın İlk 3 Boyutlu Yazıcıdan Çıkmış ve En Çevreci Otomobili: Urbee2

Urbee2 adı verilen bu ilginç otomobilin iç ve dış parçalarının büyük kısmı hafif plastik malzemeden 3 boyutlu bir yazıcıdan çıkma. Bilgisayar destekli bir tasarım dosyası (CAD) nın  3 boyutlu bir yazıcıya yüklenerek modelin hafif malzemelerden çıktı olarak alınması sağlanmış. Urbee2 yakında Amerika turuna çıkmaya hazırlanıyor. 3 boyutlu yazıcıKor Ecologic grubundaki 17 kişilik bir ekiple hayata geçirilen proje, daha az yakıt tüketmeyi ve doğayı daha fazla korumayı amaçlıyor. Dünyadaki 1 milyar otomobilin 2050 yılında 2.5 milyar olması beklenirken fosil yakıtlarının bu artışı karşılayamayacağının düşünüldüğünü vurgulayan bu küçük ekip, yenilenebilir enerjisi olan ve çok pratik bir otomobil üretmek istemişler.

Etanollü şehirli elektrikli aracın(Urban Electric Vehicle with Ethanol)kısaltması olan Urbee2, grubun ikinci prototipi. İki kişilik aracın iç mekanı ve dışı komple yazıcıdan çıkma. Yakıt olaraksa etanol yakıt kullanıyor. Aracın tasarımı ise tamamen aerodinamik nedeniyle doğadan esinlenilerek tasarlanmış. Tasarımcılar ilk esin kaynaklarının bir su damlası olduğunu ifade ediyor.

İlgili: Doğadan ilham alan otomobiller

Urbee2, bir otomobil mi yoksa bir motorsiklet mi? 3 tekerlekli yapısı ve hafifliği ile bir motorsikleti andırıyor. Nissan Bladeglider’ın da 3 tekerlekli bir otomobil olduğunu hatırlatalım. Yaratan ekibin yorumu ise Urbee2, hem otomobiller hem de motorsikletler için olan tüm güvenlik ve emisyon kriterlerine uyacağı yönünde.Urbee2Peki Urbee2 nasıl bir güçle çalışıyor? Urbee2, iki farklı enerji kaynağı kullanan bir hibrid. Elektrik motoru ve içten yanmalı etanol yakıt kullanan bir diğer motoru var. Şehir içinde tamamen elektrikli motoru kullanan araç, daha fazla güç gerektiren durumlarda her iki motoru da kullanabiliyor. Şehir içi kullanımda kendi kendini şarj edebilen araç, gerektiğinde herhangi bir prizden veya güneş enerjisi ile şarj edilebiliyor.

Projeye destek vermek isteyenler grubun açtığı şu kampanyadan bağışta bulunabilirler. Şu ana kadar 106 kişiden 4.740 dolar toplanmış. Urbee2 hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar