Daha Temiz Çevre, Daha Sessiz Trafik: Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Antalya’da

Otokar’ın tasarladığı ve ürettiği Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra, İstanbul, İzmir ve Samsun’dan sonra şimdi de Antalya’da deneme sürüşlerinde kullanılıyor.

İstanbul, İzmir, Samsun ve Şimdi de Antalya..

Otokar’ın ve Türkiye’nin ilk tamamen elektrik ile çalışan otobüsü Doruk Electra,  İstanbul’da İETT, İzmir’de ESHOT ve İZULAŞ, Samsun’da SAMULAŞ bünyesinde test sürüşlerini tamamladı. Araç, bugünden itibaren bir hafta süreyle Antalya’da denenecek.

Duraklarda bile şarj olabilen otobüs

Sıfır emisyonlu, gürültü kirliliği yaratmayan bir otobüsün şehir içi yollarda faaliyet gösterecek olması diğer araçlara da örnek olması ve insanların elektrikli araç düşüncesine alışmaları için çok güzel bir fırsat. 6-8 saat arası tam şarj olabilen Doruk Electra, üzerinde bulunan şarj ünitesi sayesinde duraklarda bekleme yaparken de kısa süreli şarj olabiliyor. Sanayi tipi 3 faz elektriğin olduğu her yerde şarj edilebilen elektrikli otobüsün menzili 170 km, fakat gün içi yapılan akıllı şarjlarla bu %30-40 artarak 238 km’ye kadar çıkabiliyor.

Çevreye zararsız ve verimli

Uluslararası güvenlik sertifikasyonu ECE R100-01 yönetmeliğine uygun Doruk Electra’da kullanılan aküler ise aşırı şarj, çarpışma, yanma ve kısa devre gibi durumlarda çevresine zarar vermeyen yüksek güvenlikli Lityum Demir Magnezyum Fosfat teknolojisine sahipler.

Türkiye çapında birçok belediye tarafından deneme talebi aldıklarını belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “Otokar olarak 2005 yılından bu yana alternatif yakıtlı otobüsler konusunda çalışmalar yürütüyoruz. 2007 yılında Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü Doruk Hibra’yı geliştirdik. 2009 yılında Türkiye’nin ilk doğalgazlı orta boy otobüsü Doruk DG’yi ürettik. 2011 yılında ise doğalgazı 12 metrelik KENT DG’de kullandık. Son olarak Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek ürettiğimiz ilk elektrikli otobüs ise Doruk Electra oldu. Electra üstün teknolojisi ve Ar-Ge konusunda Otokar’ın sahip olduğu referanslar ile belediyelerin çok ilgisini çekiyor. Her geçen gün Türkiye’nin farklı bölgelerinden belediyeler aracımızı denemek için talepte bulunuyor. İlk test sürüşlerimizi İstanbul’da İETT bünyesinde yapmıştık. İstanbul ardından İzmir ve Samsun’da yapılan denemelerin ardından şimdi de elektrikli aracımız Antalya’da deneme sürüşleri yapıyor” dedi.

Doruk Electra her geçen gün nüfusun arttığı ve toplu taşımada alternatif çözümlerin arandığı şehirlerde daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayarak belediyelere en iyi çözümü sunuyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar