Cep Telefonuyla Otomobilinize Park Ve Şarj Yeri Aramak Mümkün

Elektrikli otomobiller gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Ekonomik olmasıyla ön plana çıkan bu otomobilleri isterseniz şarj istasyonlarından isterseniz de evinizdeki elektrik ile şarj etmeniz mümkün. Peki ya tüm bunları cep telefonunuzdan bir tuşa basarak yapabileceğinizi söyleseler tepkiniz nasıl olurdu?

ETH Zurich ile Braunschweig, Oxford ve Parma üniversitelerinden bir araştırmacı ekibi tarafından Bosch ve Volkswagen AG işbirliğinde geliştirilen V-charge projesiyle cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama sayesinde, otomobilinizi sadece bir tuşa basarak hem şarj etmeye yollayabilir,hem de  park yeri aratabilirsiniz.

Elektrikli OtomobilinizeTelefonunuzla Park Yeri Bulabilir ve Şarj Edebilirsiniz from Tasit.com on Vimeo.

Sistem nasıl işliyor?

Vale ve Şarj hizmeti anlamına gelen “V-charge” isimli proje oldukça basit bir şekilde çalışıyor. Öncelikle cep telefonunuza indirmeniz gereken bir uygulama var. Bu uygulama yardımıyla otomobilinizden indikten sonra bir butona basarak otomobilinizin kapalı otoparkta bulunan sunucuya bağlanmasını ve boş yer aramasını sağlıyorsunuz. Bu sayede bulduğu boş yere doğru ilerleyen otomobil çeşitli manevralar yaparak kendisini park edip aynı zamanda şarj edebiliyor. Yine aynı şekilde bulunduğunuz yere cep telefonunuzdaki uygulama ile otomobilinizi çağırıp yolcuğunuza devam edebilmeniz mümkün. Kapalı alanlarda sinyal sorunu olabileceğini düşünen mühendisler bu sistemde GPS kullanmamış ve bunun yerine kamera ile çalışan bir sistem geliştirilmiş. Burada ilk adım olarak, araç kapalı otopark yönetim sistemi ile irtibata geçerek kesin lokasyonu belirlemek üzere özel bir harita indiriyor. Harita, kamera sensörleri ile kullanılmak üzere ortamın özel olarak tasarlanmış bir tanımını içeriyor. Araç, kameralarının her an topladığı verileri haritadaki veriler ile kıyaslayarak konumunu belirleyebiliyor. Böylelikle karşısına bir yaya ya da araç çıkarsa otomobil durabiliyor ve daha sonra yoluna tekrar devam edebiliyor.

Stuttgart havalimanında kullanılıyor

Sadece tam otomatik elektrikli otomobillerde kullanılabilen sistem Stuttgart havalimanındaki Bosch markasının yapmış olduğu kapalı otoparkta kullanılabiliyor. Avrupa birliği destekli bu projenin toplam bütçesi 5,63 milyon Euro. Ayrıca 1 Haziran 2011 tarihinde hayata geçirilen projenin 30 Eylül 2015 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar