Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Bu Türk İcadıyla, Tüm Araçlar Bir Hibrid Gibi Yakıt Tasarruflu Olacak

Gediz Üniversitesi otomobil teknolojilerine özellikle de hibrid teknolojilere olan ilgisiyle öne çıkan üniversitelerimizden. Daha önce de 1 litre benzinle 1000 km yol alabilen bir otomobili üreten Gediz Üniversitesi’nde, şimdi de tüm araçların yararlanabileceği bir hibrid/elektrikli sistem geliştirildi. Bu buluş sayesinde 5 bin TL maliyetle en az %20 yakıt tasarrufu sağlanabilecek.

KOSGEB desteğiyle hazırlanan proje ile tüm araçlar hibrid veya elektrikli hale gelebilecek. Otomotivde devrim yaratacak çalışma Türk mühendislerin eseri. Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun bu yıl sonuna kadar ürünün hazır hale gelerek otomotiv sanayisine sunulacağını söylüyor.

Nasıl çalışıyor?

Araçların en az iki tekerleğine Türk tasarımı olan elektrikli motor yerleştirilerek tüm araçların hibrid/elektrikli gibi çalışmaları sağlanıyor. Ayrıca aracın hangi hızda ve devirde benzin/LPG, motorin ya da elektrik motoruyla mı çalışacağını otomatik olarak yönlendirecek bilgisayar yazılımı içeren kontrol mekanizması takılacak. Elektrik motoruna enerji aktaracak olan bataryalar da hem araç içerisindeki sistemlerden hem de prizden şarj edilebilecek.

Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun ve  Doç. Dr. Selim Solmaz

Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun ve Doç. Dr. Selim Solmaz

Projelerinin yurtdışından da ilgi göreceğini düşünen Durmuş Uygun, bir aracı 90 km hıza kadar çıkarabilecek  bir elektrik motorunu tekerleğe sığdırmanın önemli bir başarı olduğunu belirtiyor ve ekliyor “Gediz Üniversitesi’nde geliştirdiğimiz bu milli teknolojiyi ihraç edersek otomotivde ülkemiz adına gurur verici bir işi başarmış olacağız.”

Daha az yakarken, hava kirliliğini azaltan araçlar

Doç. Dr. Solmaz, bu dönüşümün binek bir araçta 5 bin TL gibi oldukça düşük bir maliyetle mümkün olabilmesini hedeflediklerini ve şehir içi kullanımlarda en az %20 yakıt tasarrufu sağlanabileceğini söylüyor. Doç. Dr. Solmaz sözlerine şöyle devam ediyor:

“Özel araçların yanı sıra özellikle taksi, minibüs, belediye otobüsü, çöp kamyonları gibi şehir içinde düşük hızda ve sürekli yol alan ticari araçların yakıt tüketimini aşağıya çekecek. Benzin/LPG ve dizel gibi içten yanmalı motorlar daha az yükte çalışacağı için de atmosfere daha az egzoz gazı salınımı olacak, taşıtlardan kaynaklı hava kirliliği azalacak.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar