Bu Hibrid Yakıt Olarak “Hava” Kullanıyor: Peugeot’dan Yeni Teknoloji

Hibrid otomobillerin en büyük dezavantajı taşıdıkları çift motor nedeniyle ağırlıklarının fazla, bu nedenle de menzillerinin az olması. Yüksek satınalma maliyetleri de ayrı bir konu. PSA bu yılın başlarında yaklaşık 3 yıldır,100 kişilik seçkin bir mühendis ve bilim insanı ekibiyle  yakıt olarak hava kullanan bir teknoloji üzerinde çalıştığını duyurmuştu.  Devrim yaratacak bu aracın 2016’da pazarda olması bekleniyor.

Peugeot hybrid air citroen c3 hava hibrid

Bu otomobilde hibrid  motor, elektrik yerine benzin ve hava kullanıyor. İçten yanmalı, benzinli bir motorun neredeyse aynısı olan bir motor, özel hidrolikler ve özel şanzımanla, sıkıştırılmış hava silindirlerini kullanarak enerjiyi tutuyor ve bırakıyor. Hava sıkıştırma sistemi, normalde yavaşlarken ve frenleme sırasında kaybolan enerjiyi yeniden kullanabiliyor.

Otomobili geliştiren bilim insanları ortalama bir sürücünün aracı kullanarak %45 yakıt tasarrufu yapabileceğini, hatta şehirlerde kullananların hava yakarak %80 tasarruf edebileceğini açıkladılar. Çünkü hava kullanma özelliği 70 km hızın altında otomatik devreye giriyor ve özellikle şehir içi kullanım için düşünülmüş. Hava borusu aracın tam ortasından egzos hizasından motora ulaşıyor. Benzini ve havayı birleştiren Hibrid Hava Motor sistemi, hibrid otomobiller için devrim niteliğinde çünkü bu artık pahalı bataryaların artık gerekmemesi ve satın alma maliyetlerinin düşmesi anlamına geliyor.

peugeot hybrid air  hava hibrid teknolojisi
Bu teknolojinin en güzel yanı ise, dış görünüşünü hiç değiştirmeden hemen hemen her araçta kullanılabilecek olması.  Peugeot bu teknolojiyi ilk olarak 206,208 gibi küçük modellerinde kullanacak.  Çevre dostu bu sistem, olası bir çarpışma sırasında da ekstra bir tehlike doğurmuyor.

Ayrıca benzinin bitmesi gibi hava bitecek mi diye de endişelenmenize gerek yok, çünkü sistem sıkıştırılmış havayı otomatik yenileyen bir yapay zeka ile donatılmış.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar