Bu hibrid 100 km'de 1lt yakıt harcıyor

EOLAB yakıt tüketimini en aza indirmek için tasarlanan çevreci bir otomobil. Renault tarafından tasarlanan EOLAB’ın en önemli özelliği ise 100 km’de 1 lt yakıt tüketmesi.

Otomobilin tasarımı da bu özelliğini desteklemeye yönelik düşünülmüş. Hava sürtünmesini en aza düşürmek için tasarlanan araçta hareketli parçalar bulunuyor. Aracın havalandırmaları ve yan kanatçık gibi hareketli parçaları aerodinamik özellikleri destekliyor.

EOLAB’ın ağırlığı sadece 400kg. Çelik, alüminyum ve kompozitlerin bir arada kullanıldığı çoklu malzemeden oluşan gövde sayesinde ağırlığı ve maliyeti hibrid araçlara göre daha düşük seviyede.

Ağırlıktan tasarruf edilmesi son derece verimli bir döngü ortaya çıkarmış. Bu şekilde araç boyutunun ve dolayısıyla da prototipin temel parçalarının (motor, pil, jantlar, frenler, vs.) düşük tutulması mümkün olmuş. EOLAB, Z.E. Hybrid (benzinli/elektrikli) teknolojisi sayesinde 0 emisyon sağlıyor.

120km/s hızla 60km altındaki yolculuklar için daha çok düşünülen aracın 10 yıl içinde seri üretime girmesi bekleniyor. Aracın fiyatının ise ulaşılabilir bir seviyede olacağı söyleniyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar