BMW Güneş Enerjili Şarj Sistemleri Hazırlıyor

Dünya’da elektrikli otomobillerin şarj olma yöntemleri arasında en önemli rolü son dönemlerde güneş enerjisi oynuyor. Amerika’da güneş enerjisiyle şarj olan otomobiller düşüncesinin öncüsü Tesla Motors. Tesla Motors, müşterileri için Amerika’da araçları en kısa sürede şarj edebilen süperşarj istasyonları da kurmasıyla tanınıyor.

Bu yıl sonuna doğru yeni elektrikli otomobillerini piyasaya sürecek olan BMW, benzer bir konsept tasarlamış. Kendi güneş enerjili süperşarj istasyonlarını açmak yerine BMW, yeni elektrikli i serisinin kullanıcılarına evlerinin garajına monte edilmek üzere çok havalı bir şarj sistemi sunuyor olacak.

BMW Solar şarj otopark

BMW güneş enerjili otopark elektrikli araçları park yerlerinde şarj edecek

Güneş enerjisi kullanarak otomobilleri şarj edebilen ev şarj garajı, yine başka bir Alman firma olan Solarwatt tarafından üretilmiş ve aynı zamanda tüm evin elektrik faturasını da azaltmaya yardımcı olan bir mikrojenerasyon sistemi de içeriyor.

Sistemde üretilen güç, büyük ölçüde yıllık aldığı güneş miktarına bağlı olarak değişiyor buna rağmen bulutlu bölgelerde bile önemli ölçüde elektrik üretilebileceği de kanıtlanmış.

Fiyatlarla ilgili bir açıklama yapılmadı fakat muhtemelen bu da garajın kurulacağı yere ve kullanılacak panel sayısına bağlı olarak değişeceği tahmin ediliyor.

BMW’nin ilk çıkaracağı elektrikli otomobil  i3 hatchback’in, bu yıl sonuna doğru lansmanı yapılması bekleniyor. i3, tek şarjla 160 km yapabiliyor fakat genişletilmiş serinin özellikleriyle bu 186 km ye kadar çıkabiliyor. Görseldeki BMW i8 spor otomobilinin 2014 yılı başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar