Bakan Işık: Alternatif yakıtlı ilk yerli otomobil üretildi

Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin elektrikli ve uzun menzilli olacağı uzun süredir konuşuluyor. Bir grup gazeteciyle sohbet eden Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, alternatif bir yakıt türüyle çalışacak 3. bir model olacağını ve 2020 yılından önce yollara çıkacağını söyledi.

Yerli otomobilde gelinen noktayı da ifade eden Bakan Işık, Mayıs ayı sonunda detayların tamamlanacağını ve bakanlık olarak bir model ürettiklerini açıkladı. Alternatif yakıtlı bu araçla ilgili şunları söyledi:

“Biz şimdi mimariyi oluşturduk, yol haritamızı belirledik. Mayıs ayı sonuna kadar “Kim üretmek istiyorsa elimizdeki model bu. Kim bu işe talip olur?” diye açık çağrıya çıkmayı hedefliyoruz. Hatta bu modeli geliştirdik, yeni şeyler tasarladık. Menzili artırılmış elektrikli araç yoğunluklu olmak kaydıyla, sırf elektrikli model ve bunların dışında farklı bir model daha gelebilir. Yakıt türü itibariyle alternatifli bir model olacak. Bu işe baş koyduk”

Yerli otomobilin, 2020 yılından önce yollarda olması bekleniyor

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar