Avrupa Birliği Daha Sesli Elektrikli Araçlar ve Daha Sessiz Motorlar İstiyor

Elektrikli otomobillerin giderek yaygınlaşacağı günler çok yakın. Şehir içinde çok daha az yakıt tüketen hibridlere çoğumuz çoktan alıştık.  Getirdiği emisyon kısıtları ile otomobil üreticilerini böyle bir yola girmeye biraz da mecbur eden Avrupa Birliği, 2019 yılıyla birlikte son derece sessiz çalıştıkları için yayalara tehlike oluşturan elektrikli otomobillerin ses çıkarmalarını zorunlu tutacak.

Elektrikli otomobiller ne sesi çıkarsın? makalemizde otomobil üreticilerinin konu ile ilgili “ilginç” yaklaşımlarına değinmiştik, hafızalarını tazelemek isteyenler buradan hatırlayabilirler.  Avrupa Birliği elektrikli otomobillerin seslerini yükseltirken, diğer motorların da seslerini azaltmaya çalışıyor. Yeni taslağa göre diğer yakıt türlerini kullanan motorlar,  %25 daha sessiz çalışmaları isteniyor. Gerekçeler ise doğrusu biraz muğlak, motorların gürültüsünün bu seviyenin üstünde olması halinde, sese maruz kalan kişilerin sağlıklarının olumsuz etkilenebileceği bildirilmiş. Uyku problemleri, öğrenim güçlüğü ve yükselen stres seviyeleri olumsuz durumlara örnek gösteriliyor.

%25 daha az sessiz çalışma durumunun üreticiler tarafta nasıl karşılanacağı merak konusu, fakat kesin olan birşey varsa o da  Avrupa Birliği’nin yollardaki aşırı gürültüden rahatsız olduğu.  Kararın çıkması durumunda, tüm otomobil üreticilerini bağlayacağı için, ülkemizde de uzun vadede trafiğin gürültüsüne olumlu bir katkı yapılmış olabilir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar