1 Litre Benzinle 1000 Km Yol Alabilen Otomobil

Özellikle şehir içinde hibrid otomobilleri kullanmaya alışanlar, araçlarının sessizliğinden ve geri kazandırılan enerjiler sayesinde otomobillerinin bazen nasıl hiç yakıt tüketmediğinden coşkuyla bahsederler.1 Litre Benzinle 1000 Km

Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı (GTECH)  öğrencileri de, motordaki atıl ısıl enerjisini kullanarak, 1 litre benzinle 1000 km yol alabilen bir otomobil tasarladılar.

Yakıt tasarrufu yaparken, yüksek performansından ödün vermeyen seri hibrid araçta, benzin önce elektriğe, sonra da mekanik enerjiye çevrilerek 1 litre ile 1000 km yol alabilecek ölçüde yakıt tasarrufu sağlanıyor. Gençler, mayıs ayında Hollanda’da düzenlenecek olan Shell Eco Maraton’da Türkiye’den katılmaya hak kazanan tek ekip olarak, prototip benzinli seri hibrid kategorisinde ülkemizi temsil edecekler.Gediz Üniversitesi

Gediz Üniversitesi Robotic kulübündeki Makine ve elektrik-elektronik mühendisliği öğrencilerinin 8 ay süren çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve el emeği göz nuru olan araca,  Gediz Gassoline Car (GGC2) adı verildi. Montajına başlanan ‘Gediz Gasoline Car 2 (GGC2)’ adını taşıyacak otomobilleriyle 26 Avrupa ülkesinden 229 takım arasında Türkiye’yi temsil edecek. Ekip, çalışmalarına devam ederek 1 litre benzinle 5000 km yol alabilen teknolojiyi üretmek istiyor.

Çalışmaya, Kavuklar Şirketler Grubu ve Özgörkey Otomotiv ana sponsor olurken, Kastyle, BKS Kalıp, Spintex Tekstil ve Carraro Bisiklet de destek verdi.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar