Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Volkswagen Karmann Ghia’nın 60 yılı

Volkswagen’in en ikonik modellerinden biri olan Karmann Ghia, markanın kendisi tarafından tasarlanmamış ve üretimi de Volkswagen tarafından gerçekleştirilmemişti. Bir karoserci ile bir tasarımcının Volkswagen’e bile danışmadan bir coupé modelden kendi tasarımları olan yepyeni bir konsept araç yarattıklarını düşünün. 1953 yılında gerçekleşen şey tam olarak bu.

Volkswagen Karmann Ghia

Adından da anlaşılacağı gibi Karmann Ghia, Almanya’nın Wolfsburg şehrindeki bir karoserci ile Torino kökenli italyan tasarımcı ve karoserci  Carrozzeria Ghia’nın ortak çalışmasının ürünü.  Aracın en başta üstü açılabilen bir model olması amaçlandıysa da ilk üretilen Karmann Ghia bir coupé olmuş. Bugün, koleksiyonerlerce çok aranan ve Volkswagen tarihinin önemli bir parçası haline gelmiş olan Karmann Ghia prototipinin 60. Yıldönümü.

Volkswagen, Karmann Ghia, 60. yıl, klasik otomobiller

Karmann, sıradan bir karoserci değil elbette. 1949’da üstü açık Beetle’ların üretiminden beri Volkswagen’le iş ilişkisi içinde olan karoserci, hazırladıkları prototipi Volkswagen şefi Heinrich Nordhoff’a gösterir ve üretim için yeşil ışık alırlar. 1955’ten 1974’e kadar Karmann çizgisinde 362.601 coupé ve 80.881 üstü açılabilen model üretilir.

Beyaz Volkswagen Karmann Ghia, klasik otomobil

Bildik Vosvos motor sesini fotoğraflardaki otomobilde hayal etmeye çalışın. İşte Karmann Ghia coupé görüntüsünün altında üretilen her bir modelde 1.2 ile 1.6 arası mütevazi Beetle motorlarını kullanıyordu.

Karmann Ghia adı bagajdan silinse de, üretimin gerçekleştiği Osnabrück fabrikası halen kullanımda ve üstü açılabilen Golf’ler, Porsche Boxster ve Cayman ve Volkswagen’in son teknoloji yeşil süper otomobili olan Volkswagen XL1’in üretimlerini gerçekleştiriyor.  Orijinal Karmann Ghia prototipi ise Volkswagen’in özel Osnabrück koleksiyonunda ve zaman zaman bazı etkinlikler için günışığına çıkarıldığı oluyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar