Toyota Bir kez Daha En Değerli Otomobil Markası Oldu

Marka değeri yoruma ve kişisel değerlendirmeye çok açık bir konu fakat otomobil üreticileri için çok büyük önem taşıyor. Otomobil alırken, bir markayı diğerine tercih eden müşterilerin, hangi otomobili alacaklarına karar vermelerinde marka algısının büyük rolü var. İşte kişilerin marka algısını ve markaya verdikleri değerin en iyi göstergelerinden biri de her yıl saygın pazar araştırma firması Millward Brown tarafından yapılan BrandZ Top 100 global anketi.

Toyota, bir kez daha en değerli otomotiv markaları listesinin zirvesine çıktı. Markanın değeri olarak belirlenen 29,5 milyar dolar, geçen yılın sonucundan %21 daha yüksek. Toyota’nın ardından listede ikinci sırayı alan marka bu yıl da yine BMW oldu. BMW de marka değerini geçen yıla göre %7 artırarak 25,7 milyar dolara çıkarmış durumda.

Toyota, her dönem otomotiv dünyasında teknolojik olarak da ilkleri başlatmaktan korkmayan, cesur bir marka. 6 milyondan fazla hibrid satışı bir yana, geçen yıl dünyanın en çok satan otomobil markası olmuş bir Japon devinden söz ediyoruz. Diğer üreticiler şüpheyle yaklaşırken, yakıt hücreli otomobillere yaptığı yatırımlarla, tıpkı hibridlerde olduğu gibi Dünya’da bir ilki başlatmaktan çekinmedi. Toyota, kendi ülkesinde geri dönüşüm teknolojilerinden ve verimliliğinden ötürü Japonya başbakanlığı tarafından onurlandırılmış olan bir marka. Son zamanda, üretim modeli ve tarzıyla dünyada standartları belirlemiş bir marka olarak, manuel üretime yer vermeye başlamasıyla da dengeleri değiştirdi.

Toyota, 2011’in sonlarına doğru, sıralamada ikinci en değerli marka seçilen BMW ile özellikle yeşil teknolojileri birlikte geliştirmeyi içeren bir işbirliği anlaşması imzalamıştı. Aslında sadece bu bile, BrandZ Top 100 sıralamasının marka değerindeki belirleyiciliğini gösteriyor. İkili, lüks bir spor coupe üreteceklerini açıklamışlardı ve Türkiye’de de bu yılın başlarında BMW dizel motoru taşıyan bir Verso üretildi. BrandZ, yalnızca otomotiv markalarını değil, dünya çapında birçok markanın değerini belirliyor.

Bu yıl geçen yıldan farklı olarak ilk 100’de 4 yerine 6 otomobil üreticisi var. BMW ve Toyota’ya, Mercedes-Benz, Honda, Ford ve Nissan da katıldılar. Volkswagen, Audi, Chevrolet ve Hyundai  ilk 100’e giremeseler de sıralamada yer aldılar.

Bu arada, sıralamada ilginç olan başka bir gelişme de Google’ın, ilk sırayı 2011’den beri elinde tutan Apple’ın elinden almış olması. Google, bir süredir neredeyse tüm otomobil üreticileriyle android sistemler için işbirlikleri yapıyor. Sürücüsüz otomobillerin ve bilgi sistemlerinin gelecekteki üreticisinin tahmini marka değeri 158,8 milyar dolar olarak belirlendi. İşte otomobil markalarının 2014’teki marka değerleri ve geçen yıla göre yüzde değişimleri

Marka

2014 Marka Değeri

Top 100’deki sıralaması

Geçen yıla göre değişim

TOYOTA

29,5 milyar dolar

26

+%21

BMW

25,7 milyar dolar

32

+%7

Mercedes-Benz

21,5 milyar dolar

42

+%1

Honda

14 milyar dolar

70

+%1

Ford

11,8 milyar dolar

84

İlk girişi

Nissan

11,1 milyar dolar

90

-%4

Volkswagen

8,4 milyar dolar

-

-

Audi

7 milyar dolar

-

-

Chevrolet

4,9 milyar dolar

-

-

Hyundai

4,6 milyar dolar

-

-

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar