Kokusunda Toyota Var

Markaların kendilerine özgü imza kokuları hazırlatmaları alışık olmadığımız bir durum değil. Kurumsal kimliğin bir parçası hale gelen uygulama, genelde zincir mağazalar tarafından tercih ediliyor. Her mağazada aynı kokuyu duyumsayan müşteriler kokuyu marka ile özdeşleştiriyorlar ve böylece marka bilinci güçleniyor.

Otomobillerin iç alanlarında kendinize özgü bir hava aroması oluşturma fikri lüks otomobil üreticileri tarafından sunulan bir özellik. Fakat ilk kez bu uygulamanın bir otomobil markası tarafından bayilerinde uygulanmasına tanık oluyoruz. Toyota, sadece otomotiv teknolojisi anlamında yeniliklerin öncüsü değil,  pazarlama iletişimi anlamında da öncü oldu ve Türkiye’deki tüm plazalarında kullanılmak üzere Toyota’ya özel bir koku üretti.

Yaklaşık 9 aydır üzerinde çalışılan ve anketler yoluyla Toyota plazalarına gelen müşteriler ve çalışanlar tarafından test edilen kokulardan en beğenileni, Toyota kurumsal kokusu olarak belirlendi. Alkol içermeyen ve tamamen doğal esansların karışımı sonucunda üretilen Toyota’nın çiçeksi kokusu; biber, gül, yasemin, kakule ve kişniş esansından elde edildi.

Toyota’nın Türkiye’deki plazalarının ortak kokusu olacak olan yeni koku, Toyota müşterileri ve plaza çalışanlarının ortak seçimi. Kokuların insanlar üzerindeki sakinleştirici, ferahlık verici, dengeleyen ve neşe verici özellikleri dikkate alınarak, yüzlerce koku arasından Toyota’ya en uygun olan seçildi. Bu koku; ıslak mendil, karton araç kokusu, bambulu özel ev parfümü, oda parfümü, oto parfümü ve koku giderici sprey olarak da sunulacak. Toyota bu kendisine özel hazırlattığı koku için oldukça paylaşımcı bir tarz benimsiyor. Toyota sahibi olsun olmasın isteyen herkes bu kokuyu otomobillerinde, ev ve ofislerinde de kullanabilecek.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar