Aston Martin 100. Yılını Kutluyor!

İngiliz marka 100. Yıl kutlamaları kapsamında  hybrid hidrojen Rapide S modelini Dünya’nın en zahmetli yarışlarından biri olan Nürburgring 24 saatlik dayanıklılık yarışlarına sokuyor. Görünen o ki Aston Martin yeni rekorların peşinde. Marka, 100. yıllını yıl boyu değişik etkinliklerle kutlayacak. Bunlardan biri de, geçtiğimiz Ocak ayında, Dubai bayilerinin, Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti’nin ve İngiliz Büyükelçiliği’nin katkılarıyla, Dubai’deki efsanevi Burj Al Arab otelinin tepesine aylarca süren planlamalardan sonra yeni Vanquish modelini helikopterle çıkarmalarıydı.

100. yılını kutlayan Aston Martin’in aslında oldukça çalkantılı bir tarihi var. İflaslar, savaşlar ve eldeğiştirmelerin arasında hiçbir zaman bitmemiş olan tek şey otomobil tutkusu. Gelin bu tarihe kısaca bir göz atalım.

Aston Martin markası nasıl doğdu?

Otomobil yarışlarına meraklı, kendileri de yarışçı olan  ve otomobillere tutku derecesinde bağlı iki genç adamın – Lionel Martin ve Robert Bamford -garajında kurulan bir marka Aston Martin. Marka 1913 yılında Lionel Martin, Aston Hill yarışını kazandıktan hemen sonra kurulur. Fakat Birinci Dünya savaşı’nda orduya katılmalarıyla konu askıya alınmış olur. Savaştan sonra da Robert Bamford ortaklıktan ayrılır. Fakat bir yatırımcının aktardığı fonlarla Aston Martin, çok kısa sürede teknolojik olarak güçlenerek, yarış kazanmış bir markaya dönüştü.

1922 yılı geldiğinde Aston Martin Fransa Grand Prix için bir otomobil üretir. Bu otomobil dönemin popüler yarışlarına katılmakla kalmaz, yeni hız ve dayanıklılık rekorları da kırar. Fakat 1924’teki krizle birlikte iflasın eşiğine gelir. Bu dönem de varlıklı bir kadın olan Lady Charnwood  tarafından satın alınır ve kadının oğlu yönetimde önemli söz sahibi hale getirilir fakat 1926’da kapılarını kapatmak zorunda kalır. Farklı yatırımcılarla tam 4 kez el değiştiren marka tam düze çıktığında İkinci Dünya Savaşı patlak verir.

1947’de yeniden üretime geçen marka, DB serisinin ilk modellerini bu yıllarda üretir. 7 yıl sonra DB3 ve 70’lerin başlarında da DB8 gelir. Çok başarılı ve takdir edilen bir marka olmasına rağmen mali krizler nedeniyle çalkantılı bir üretim hayatı olan marka 1990’larda Ford tarafından satın alınana kadar 2 kez daha el değiştir. Ford, 2007 yılında, daha önceki sahipler gibi markayı satışa çıkarmak zorunda kalır. 2007 yılında kendisi de bir yarışçı olan David Richards’ın bir araya getirdiği yatırımcılar tarafından marka 848 milyon dolara satın alınır ve David Richards da firmanın başına geçer.  O günden beri Aston Martin’in satış rakamları hep yükselmiş, Avrupa’da daha fazla bayiye ulaşmış ve hatta Çin’de bile bayiler kazanarak tarihinin en yüksek başarısına ulaşmıştır.

Aston Martin markasını güç, güzellik ve ruhun birleşimi olarak tanımlıyor ve bu tanımı da 100.yılına özel hazırladığı bu video ile kendisine yakışır şekilde ortaya koyuyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar