50.Yılında Lamborghini Müzesi ve Fabrikası

Bundan tam 50 yıl önce, İtalya’da dünya çapında bir spor otomobili yaratmanın hayalini kuran bir adam vardı: Ferruccio Lamborghini.

O güne kadar traktör ve klima üreten Lamborghini, kendi sahip olduğu Ferrari’deki vitesin ses çıkardığıyla ilgili Enzo Ferrari’ye şikayette bulunur.  Rivayete göre aldığı cevap “ Sen traktör üret, spor otomobil üretme işini bana bırak” olunca 1963 yılında Ferrari markasına sinirlenerek mümkün olan en rafine spor otomobili üretmek için çalışmalara başlar. Bugün bu fabrika, dünyanın her yerinden spor otomobil meraklılarının ziyaret ettiği bir alana dönüşmüş durumda.

Lamborghini traktör fabrikasının önünde Ferrucio Lamborghini

Ferruccio Lamborghini, Lamborghini traktörleriyle

50. yılını kutlamaya hazırlanan Lamborghini fabrikasında birkaç farklı üretim ve tasarım alanının yanısıra bir de müze bulunuyor. 2013 Gallardo modeli ve Aventador süper otomobilleri de dahil olmak üzere tüm Lamborghini modelleri bu fabrikada üretiliyor.

Lamborghini bir boğa güreşi alanında matadora karşı

Boğa güreşleri markanın hikayesinde önemli bir yere sahip.

Boğa güreşleri, Lamborghini’nin kimliğinin bir parçası ve kendisi de Boğa burcu olan Ferruccio Lamborghini otomobillerinin isimlerini de Boğa isimlerinden seçiyor. Hatta kendisi, firmanın satılmasından sonra adı “Miura’nın Kanı” olan bir de şarap üretmiştir. İşte markanın 50.yılına özel hazırladığı video:

1998 yılında Audi tarafından satın alınan Lamborghini’de üretim büyük ölçüde el işçiliğine dayanıyor ve şu anda haftalık 11 otomobil civarında. Bu tarihten öncesinde yılda ortalama 250 otomobil üretildiği belirtiliyor. Lamborghini, üretimde kendi patentli teknolojilerinin yanı sıra Audi’nin de patentli hafif malzemelerini kullanıyor.

İşçilikte özen ve kalite, detayda konfor ve teknik mükemmellik Lamborghini otomobillerinin olmazsa olmazları. Otomobillerin özel renk tonları var, kavuniçi, sarı, yeşil, siyah ve gri en çok kullanılanlar. Yine de sipariş üzerine farklı renkler de yapılabiliyor.

Türkiye’de Lamborghini otomobillerinin satış ve servis operasyonlarını 2006 yılından bu yana Doğuş grubu yürütüyor.

Eğer kuzey İtalya’ya yolunuz düşerse, Sant’Agatha’da bulunan Lamborghini fabrikasını ve müzesini ziyaret etmenizi öneririz. Lamborghini müzesini, http://www.museolamborghini.com  adresinden ziyaret edebilir veya Google Maps ile Lamborghini Müzesi’nde sanal bir tura çıkabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar