Yağmuru görünmez yapabilen far teknolojisi

Yağışlı havada sürücünün görüş alanını açık ve net tutan bir far sistemi olabilir mi? Görünen o ki, Intel  ve Carnagie Mellon üniversitesi bilim adamları çoktan geliştirdikleri sistemi test etmeye başlamışlar bile.

CNET’in raporuna göre, bu yeni ve özel teknoloji standart bir far olmaktan çok, bir projektör gibi davranabiliyor.

Projektör aydınlatmanın içerisinde yer alan kamera yolu gözlerken, kaydettiği görüntüleri gerçek zamanlı olarak otomobilin içindeki işlemciye aktarıyor. Araçtaki bilgisayarsa yağış taneciklerini görüntüden silerek yola projekte ediyor.

Sistemin en etkileyici yanı,  her yağmur tanesinin düşüş yolunu tahmin ederek süreci çok hızlandırabiliyor olmasında saklı. Tüm yansıtma 13 milisaniyelik bir zaman diliminde gerçekleşiyor.

Sonuç, parlayan noktaların çok azaldığı,  açık ve net bir görüş. Araştırmacılara göre bu teknoloji, yoğun yağış ve hatta kar fırtınaları esnasında hem yolları sürücüler için daha güvenli bir hale getirecek hem de sürücü stresini azaltmaya yardımcı olacak.

Böyle bir sistemin maliyeti ve bu derece güçlü bir projeksiyon cihazının otomobillere montajı dışında bizi düşündüren bir konu da, sürücülerin dışarıdaki gerçek hava koşullarının ayırdında olmayacak olmaları. Araştırmacılar, prototipin önümüzdeki on yıl içinde üretime geçeceğine inanıyorlar.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar