Volvo, Sürücüsüz Sürüş İçin Asfalta Mıknatıs Yerleştiriyor

Güvenliğe verdiği önemle bilinen Volvo da diğer birçok üretici gibi sürücüsüz sürüşün kazaları büyük ölçüde azaltacağına inanıyor. Fakat yasal zorunluluklar bir tarafa, otomobillerin kendi kendilerine gidebilmeleri için gereken altyapı bile zorlu bir iş.

Sürücüsüz otomobillerde en büyük problem, tam doğru konumlama. Sürücüsüz otomobillerin çoğu doğru konumlama için GPS ve kamera kullanıyorlar. Fakat havalar kötü olduğunda kameraların görüş açısı ve netliği bozulabiliyor veya görüntüyü engelleyen cisimler olabiliyor. Volvo’nun bu soruna bulduğu çözüm yola, otomobilin her zaman nerede olduğunu bilmesini sağlayacak mıknatıslar yerleştirmek olmuş.

Volvo mühendisleri, İsveç’te bu sistemi test etmek için 100 metrelik bir alan seçmişler. Yerin 20 cm altına yerleştirilen mıknatıslarla, güvenilirlik, kalıcılık maliyet ve bakım masrafları gibi konular incelenmiş. Araştırmacılar bu çözümü etkili, güvenilir ve sensörler ve altyapı açısından da ekonomik bulmuşlar.

Volvo, bu mıknatısların, otoyollardaki reflektörler gibi yolların bir parçası olduğu bir gelecek hayal ediyor. Mıknatısların yarattığı görünmez hat, konumlamada hata payını 1 dm’ye kadar düşürebiliyor ve şu anda şerit takip sistemi kullanan araçların da sadece şeritten değil yoldan çıkmalarını da engelleyebilir.

Teknolojiyi değişik hızlarda test eden Volvo, sonuçların çok umut verici olduğunu söylüyor. Volvo zaten İsveç trafiğine 100 sürücüsüz araç çıkarma projesi başlatmıştı, şimdi bu süreç daha da renklenecek gibi gözüküyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar