Volvo, Çin’de İkinci Fabrika için Resmi Onay Aldı

Volvo, 2010 yılından beri Çin’de üretim yapabilmek için izin alabilmeyi bekliyor. Hatta daha önceki bir haberimizde duyurduğumuz gibi  bu uzun bekleyiş yönetimde de bir değişikliğe neden olmuştu. Volvo’nun Çin’in kuzeyindeki Daqing  bölgesinde kurmayı planladığı ikinci fabrika Çin Hükümeti tarafından onaylandı.  754 milyon dolara mal olacak üretim merkezi, Volvo’nun Çin’in güneybatısındaki Chengdu bölgesinden sonraki ikinci fabrikası olacak.

Çin yerel basınına göre, bu yılın ikinci yarısıyla birlikte Volvo S60 ların bir varyantını bu tesislerde üretmeye başlayacak. Yılda 80.000 araç kapasitesiyle başlayacak üretimin 300.000 araçlık bir kapasiteye çıkarılması bekleniyor.

Fabrika, benzinli sedanlar,  SUV lar ve elektrikli araçlar üretmeye hazırlanıyor. Çin Hükümeti üretimin tam başlayabileceği tarihi henüz belirtmedi. Çin Halk Cumhuriyeti yasalarına göre, Çin’de üretim yapmak isteyen otomobil üreticileri yerel firmalarla işbirliğine gitmek zorundalar. Volvo da bu işbirliğini Geely ile gerçekleştirmişti.

Daqing, Çin’in petrol şehri. 50 yıl önce burada petrol bulunmasıyla birlikte gelişen kent, Geely ‘nin Volvo’yu Ford’dan satın alabilmesi için de gerekli finansmanı sağlamıştı. Karşılığında Geely, şehirde bir üretim tesisi kurmaya söz vermişti.

Volvo, 2020 yılında Çin’de 200.000 adet araç satmayı hedefliyor. 2012’de ülkedeki satışları, LMC Automotive verilerine göre  44.052 adet olarak gerçekleşmişti.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar