Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Volkswagen Alternatif Yakıtlı Araçlara Yöneliyor

Volkswagen Amerika’da benzinli araçların yanı sıra alternatif yakıt kullanan otomobillere de ağırlık vermeye hazırlanıyor.  Şu anda Amerika’da da bir doğalgaz türevi olan LPG’den daha ucuz fakat daha az enerji sağlayan CNG’li araçlar bulunuyor. Honda, Türkiye’de LPG’li fabrika çıkışlı araçlarda olduğu gibi, Amerika’da da CNG’li bu araçların en önemli tedarikçisi durumunda.

CNG, (Compressed Natural Gas) sıkıştırılmış bir doğalgaz türevi olarak LPG’den daha ekonomik fakat enerji olarak daha düşük değerlere sahip. LPG ise sıvılaştırılmış petrol gazı ( Liquified Petroleum Gas) olarak dünyada daha çok ısıtmada, evlerde, buzdolaplarında kullanılıyor. CNG, havadan hafif yapısıyla kolayca dağıldığından hemen alev almıyor bu nedenle de LPG’den çok daha güvenli ve özellikle Avrupa’da otomobillerde sık tercih ediliyor.  CNG’nin tek dezavantajı  LPG’den daha fazla alana ihtiyaç duyması, fabrika çıkışında buna göre ayarlanan modeller dışında depo ayrı bir alan gerektiriyor.

CNG’li araçlar Avrupa’da oldukça yaygın. Avrupa’da FIAT’tan sonra CNG’li araçların en büyük dağıtıcısı konumunda olan Volkswagen, benzin, dizel, elektrik, CNG, etanol gibi bir çok farklı güç sistemiyle çalışabilen otomobilleri eş zamanlı üretebilen fabrikalara ciddi şekilde yatırım yapıyor.

Yakıt altyapısı sistemi nedeniyle Volkswagen bu araçların hiçbirini Amerika’da satışa sunmuyor. CNG’li araçların satışa sunulabilmesi için daha fazla CNG istasyonu olması gereği var. Tüm Amerika’da 600 istasyon varken, yüzölçümü olarak çok daha küçük olan Almanya’da 900 adet istasyon bulunuyor.

Emisyon olarak benzinden ve dizelden yaklaşık %20 daha düşük değerlere sahip olan CNG’li araçları, benzinin sudan ucuz olduğu Amerika’da pazarlamak oldukça zorlu olabilir.  Honda, bu araçların cazibesini artırmak için CNG’li modelini tercih edenlere 3 bin dolarlık yakıt hediye ediyor.

Volkswagen Avrupa’da yoğun olarak kullanılmasına rağmen Türkiye’de fabrika çıkışlı LPG’li araçlar sunmuyor. Türkiye’de fabrika çıkışlı LPG’li olarak sunulan araçlar arasında Honda’nın Civic Eco ve Dacia’nın Sandero modeli var.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar