Trafik ve Hava kirliliği Çin’de Sıfır Araç Satışlarını Durdurdu

Çin’de büyük şehirler, art arda sıfır otomobil satışlarına kısıtlama getirmeye başladılar.  Dünya’nın en kalabalık ülkesinin trafik sıkışıklığı da bir başka olsa gerek. Artan çevre kirliliği ve trafik ile devletin baş etme şekli olarak sıfır araç satışlarına kısıtlamalar getiriliyor. Dalian, kısıtlamaların getirildiği 5. büyük şehir oldu.

Pekin, Şangay, Guiyana ve Guangzhou ‘daki kısıtlamalar, 2 diğer büyük şehire de getirilecek. Hava kirliliği vergisi ve eski araçların hurdaya çıkarılmalarıyla ilgili yasalar son dönemde satışları briaz düşürmüştü.

Çin’de hava kirliliğinin hafife alınabilecek bir tarafı yok çünkü bu durum sağlık tehditlerinin yanısıra kapatılan yollara ve hatta hava alanlarına neden olabiliyor. Kirli hava problemi o kadar kötüleşmiş durumda ki ABD, kısa süre önce Çin’e bu konuda birlikte çalışmayı önerdi.

Yine de bu kısıtlamalarla bile 2020 yılına kadar Çin’de araç sahibi sayısının 200 milyonu bulacağı düşünülüyor. Çin’de otomobil sahibi sayısı 2012 sonunda 120 milyon adet olmuştu.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar