Tek Tuşla Kış Lastiğine Dönüşebilen Lastik Üretildi

Kış lastiğinin mucidi Finlandiyalı Nokian lastikleri karda sürüş sırasında kış lastiğine dönüşebilen bir lastik üretti.

Nokian Lastikleri’nin bu yeni ürünü, araç konsolundaki bir düğme ile sürüş sırasında çivili moda geçebiliyor.  Bu özgün teknoloji sayesinde ihtiyaç olması durumunda bir düğme ile normal lastikler kar lastiklerine dönüşebilecek.

Nokian, lastik, çivili, kendinden çivili

Kış lastiğinin öncüsü olarak çivili ve çivisiz lastiği bir arada sunmanın mümkün olduğunu göstermek istedik diyor Nokian Teknik Destek Müdürü Matti Morri ve devam ediyor “ Tek bir tuşla çivili lastiğe dönüşerek daha iyi bir yol tutuşu sağlanırken, gerek olmadığında çiviler lastiğin içine gömülebiliyor”.

Porsche, Cayenne, Nokian, lastik, çivili lastik

Nokian sistemin nasıl çalıştığının detaylarına girmiyor fakat tanıtım videosundaki Porsche Cayenne’i kullanan sürücü, konsoldaki bir düğmeye basarak lastiklerindeki çivileri çıkarabiliyor.  Nokian, ürünü prototip olarak üretmiş ve seri üretim olup olmayacağı ile ilgili konsept bir gün gerçek olabilir yorumunu yapıyor.

1932 yılında lastik üretmeye başlayan Nokian, 1934 yılında Norveç’in sert kışları için ilk kış lastiğini üreterek dünyayı bu kavramla tanıştırdı. Geçen yıl, buz üzerinde saatte 335,713 km yol alarak kırılan Dünya Rekoru da Nokian Lastikleri ile başarılmıştı. Buzun üzerinde böyle bir hızı merak ettiyseniz sizi şöyle alalım.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar