Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Sürücünün Dikkatiyle Çalışan Otomobil

Bir otomobil düşünün ki siz yola dikkatinizi verdiğiniz sürece ilerliyor. Dikkatiniz yoldan çıktığı an yavaşlamaya başlıyor ve yeniden yola dikkatinizi verene kadar da tamamen durana kadar yavaşlamaya devam ediyor. Avustralyalı yol yardımı, araç kiralama, sigorta ve seyahat firması RAC,  Dünya’da bir ilki başardı.

Sürüş sırasındaki dikkat dağınıklığı tüm Dünya’da giderek büyüyen bir sorun. Günümüzde bir insanın maruz kaldığı bilgi miktarı on yıl öncesine göre bile inanılmaz farklı boyutlarda. Bu yoğunlukta sürüş sırasında da hiçbir zaman tamamen yola dikkati vermek mümkün olamıyor. İşten eve arabanızda giderken çoğu zaman çözmeye zaman bulamadığımız bir problemi düşünüyor oluyoruz. Kafalar bu derece doluyken tüm dikkati yola vermek kolay iş değil.

Avustralya’da gerçekleşen kazaların %20 sinde sürücüler çarpmak üzere oldukları şeye göz göre göre çarptıklarını, çok geç olana kadar durumun önemini algılayamadıklarını çünkü kafalarının başka bir yerde olduğunu söylemişler.

İşte RAC tüm bunlardan yola çıkarak bir grup nörobilimci ile aracın bilgisayarına entegre edilen bir başlık geliştirmiş. Beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçen başlık dikkatinizi yola verip vermediğinizi bir algoritmaya göre belirleyebiliyor. Dikkatinizi vermediğinizde, yazılım otomobile bir sinyal göndererek gaz pedalini boşa çıkarıp aracı güvenli bir şekilde durduruyor. Temelde 3 durumda dikkatinizi vermediğiniz tespit ediliyor: radyoya yöneldiğinizde, yorgunluk belirtileri gösterdiğinizde ve başınızı yoldan çevirdiğinizde.

Testlerde bir Hyundai i40 kullanılmış ve proje Hyundai sayesinde gerçekleştirilebilmiş. Araçta bulunan ileri frenleme ve güvenli sürüş teknolojileri, şerit asistanı, gelişmiş park asistanı ve 9 adet hava yastığı ile otomobil ANCAP’ta güvenlik konusunda en yüksek puanı almış. Halen geliştirilme aşamasındaki proje hakkında bu adresten geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar