Ses hızını aşabilen otomobil: Bloodhound SSC

Saatte 1600 km yapabilen bir otomobil inşa etmek için bir araya gelmiş bir grup düşünün. Bloodhound projesi, İngiltere’de birçok saygın üretici tarafından da destekleniyor.

Jet motoru üreticisi Rolls Royce PLC , karada bir rekor kırmayı amaçlayan ve eğitsel bir proje olan Bloodhound projesini desteklediklerini açıkladı.  Rolls Royce proje için EJ200 motorlarından birini modifiye ederek 135.000 beygir gücü sağlıyor olacak. Bu rakam günümüzdeki F1 yarış otomobillerinin yaklaşık 180 katı.

Bloodhound SSC, karada hız rekoru kırmak için inşa edilen bir otomobil, aslında karada giden bir jet de denilebilir, çünkü bir uçak motoru ile çalışıyor. Sürücüsünün tam kontrolünde olduğu ve karada ilerlediği içinse bir otomobil olarak düşünülebilir. Ön kısmı karbon fiber malzemeden bir yarış otomobili gibi tasarlanmışken, arka kısım metallerden ve uçaklarda kullanılan tür malzemelerden oluşuyor.

Bloodhound projesi boyunca, öğretmenler, matematik ve fen dallarında yetenekli öğrencilere ve yeni neslin mühendislerine ders planları, bilgi ve ilham vermeye çalışacaklar. Proje ekibinin amacı, Andy Green tarafından ThrustSSC (altta sağdaki) adı verilen bir araçla 1997 yılında kırılan karadaki en yüksek hız rekorunu aşmak.

Bu süpersonik ( ses hızını aşabilen) ve 2014 yılı başlarında test sürüşü yapılacak otomobil için İngiltere’deki birçok özel üretici gerekli desteği sağlıyor olacak. Araç daha sonra 2 mil genişliğinde ve 12 mil uzunluğundaki mükemmel bir düzlükte test edilmek üzere Güney Afrika’ya nakledilecek.

Proje hakkında geniş bilgi için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar