Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Romalılar Hatalı Park Etmiş Komşularını Twitter’dan İhbar Edecek

Daha önce İtalya’ya gitmişseniz, trafiği sanıyoruz hiç yadırgamamışsınızdır. İtalyanların trafiğe bakış açılarını ve bir avrupa ülkesi olmalarına rağmen ülkemizle benzerliklerini yukarıdaki keyifli çalışma en güzel şekilde ortaya koyuyor. Park konusu daha da büyük mücadele çünkü şehir merkezindeki tarihi sokaklarda park yeri bulmak mikro İtalyan otomobilleri için bile çok kolay değil. Bu nedenle İtalyanlar, park konusunda giderek daha yaratıcı olmaya başlamışlar.

İş çığrından çıkmaya başlamış olacak ki, devlet eski Mussolini tarzını, teknolojiyle birleştiren bir çare düşünmüş. İtalyan polisi, Aralık ayında Romalıları telefonlarıyla park yasağı olan alanlara park edenleri veya kurallara aykırı şekilde park edenleri fotoğraflayıp direkt olarak polis departmanının hesabına “tweet”lemeleri için bir kampanya başlattı. İlk 30 günde gelen 1100 fotoğrafın 740’ına polis müdahale edebilmiş.

Bu sonuçtan çok memnun kalan İtalyan polisi, twitter’ı çözüm gereken konuların olduğu bölgeleri işaretlemek ve veri haritaları oluşturmak için kullanmaya karar vermişler. Programın başındaki polis memuru, bunun modernite, açıklık ve şeffaflık için büyük bir fırsat olduğu açıklamasını bile yapmış. Kişilerin ihbarına dayanan bu tür uygulamaların her zaman kötüye kullanılma riski de bulunuyor. Bizde de emniyet şeridi ihlalleri için böyle bir uygulama başlatılmıştı fakat daha sonra dikkat edilmesi gereken, gizliliğin ihlali gibi konular ortaya çıktı. Sürdürülebilir çözümler büyük şehirlerde daha fazla önem kazanıyor. Yukarıdaki video sizi gülümsettiyse, kurallara uymanın bazen kuralları bozmaktan daha tehlikeli olabileceğini anlatan şu çalışmayı da görmek isteyebilirsiniz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar