Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Plakaların da Sosyal Ağı Var: Sürücüleri Konuşturan Uygulamalar

Üreticiler araçları birbirleriyle konuşturmaya çalışadursun, sürücüleri de trafikte sosyalleştirmeye çalışan uygulamalar da geliştiriliyor. Daha önce Amerika’da ilk örneğine rastladığımız araç plakasına göre sosyalleşme sağlayan çöpçatan uygulaması Bump’tan sonra şimdi de İngiltere’de benzeri bir uygulama hazırlandı.

Birbirleriyle iletişime girebilen sürücüler..

Bu tür trafikteki sürücülerin birbirleriyle konuşabilmelerini sağlayan uygulamalar sadece, trafikteki araçların sahipleriyle tanışabilme fırsatından ibaret değil. Öndeki aracın farlarının açık olduğunu sürücüsüne söyleyebilmek, araçtan sızıntı olduğunu belirtebilmek gibi çok daha pratik fonksiyonları da var. Arabalı sinema, fast food gibi araçla girilen alanların olduğu yerlerde işletmelerin de plakayı tarayarak kişiselleştirilmiş hizmetler verebilecek olmaları da, uygulamanın ticari boyutu. Uygulamalar sosyal medya hesaplarıyla, cep telefonlarıyla bağlanabiliyor ve gizliliğe büyük önem veriliyor.

Uygulamaların geleceği var mı?

Araç içi erişim uygulamalarının ilki sayılabilecek Bump, 2010’da kurulmuş olmasına rağmen maalesef çok yol alamadı. Bunun pazarlamadaki bir eksiklikten mi yoksa insanların otoparkta gülümsediği birinden mesaj almak istemediklerinden mi olduğunu bilemiyoruz.

İngiltere’deki yeni uygulama ise Platewave. Yaklaşık 300 bin dolarlık bir Ferrari kullanan, 58 yaşındaki iş adamı, aracı satın aldığı galeriye kendisine ulaşmak isteyen kişilerden telefonlar gelince böyle bir fikri hayata geçirmiş. İngiltere’deki sisteme üye herhangi bir sürücüye ulaşabilmeyi sağlayan uygulama biraz fazlaca orta yaş krizi çağrıştırsa da, trafikteki sürücüleri isimsiz iletişime geçirebilen uygulamaların çok önemli roller üstlenebileceği gelecekten çok uzak değiliz.

Her plakanın ticari geçmişini görebildiğimiz ülkemizde, bu tür uygulamaların pratikte nasıl kullanılacaklarını kestirmek kolay değil. Yine de eğer geliştirilse çok ilgi çekeceğinden eminiz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar