Papa Francis İstanbul’u Renault Clio ile gezdi

Papa Francis, kurşungeçirmez ve kimyasal silahlara dahi dayanıklı olan ve papalık için özel olarak hazırlanan, her türlü suikast ihtimaline karşı koruma sağlayan “Popemobil”- Papamobil aracını kullanmayan ilk papa. “Evet bana bir şey olabilir belki ama benim yaşımda artık kaybedecek fazla bir şey yok, Allah’a emanet” diyen papa, gittiği ülkelerde de otomobillerini genellikle mütevazi modeller arasından kendisi seçiyor.

Papa Francis, gittiği her yerde mütevazi modeller tercih ediyor

Papa Francis, gittiği her yerde mütevazi modeller tercih ediyor

Brezilya’da havaalanından Rio’ya gelirken gri bir hatchback Fiat tercih etmişti. Hatta Vatikan’da da kalabalığı selamlarken kurşungeçirmez papamobil yerine üstü açık bir araçla çıkmıştı. Son İstanbul ziyaretinde de Papa Francis, gri bir Renault Cliotercih etti.

Son Papamobil bir Mercedes-Benz

Son Papamobil bir Mercedes-Benz

Papamobil’in kurşungeçirmez hale getirilmesi, 1981 yılında Mehmed Ali Ağca’nın papa suikastı sonrası olmuştu. Bugüne dek  birçok farklı marka ve modelden araç papamobil olarak kullanıldı fakat son ve en güncel papamobil Papa Benedict’in kullandığı Mercedes-Benz M Serisi bir SUV. Aracın arka kısmında papa’nın makamıyla oturabildiği, kendi oksijen haznesi olan kurşungeçirmez camdan bir bölme bulunuyor.

Şaka değil gerçek: Papa’dan satılık ikinci el motosiklet

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar