Otomobillerde Geri Görüş Kameraları Artık Zorunlu, Yan Aynalar da Tarih Olabilir

Uzun süredir devam eden bir süreç yasalaştırılarak, otomobillerde geri görüş kamerası bulunması bir zorunluluk haline getirildi. Milli Otoyol Trafik Güvenliği Kurumu (NHTSA) Amerika’da hem geri çağırmalarda çok etkin oluşuyla, hem de trafik güvenliği yasalarında söz sahibi olmasıyla keşke ülkemizde de bir tane olsa dedirten bir kuruluş. 2018 yılından itibaren ağırlığı 4.536 kg’ın altındaki her araçta önceden belirlenmiş olan özellik ve standartlara uygun geri görüş kameraları bulunmak zorunda.

Bu yasa nereden çıktı diyorsanız,  karar trafik kazaları analiz edilerek alınmış. İncelemeye göre, geri giderken oluşan kazalarda Amerika’da her yıl 15 bin yaralı ve 210 ölüm gerçekleşiyor. 5 yaşın altındaki çocukların %31’i ve 70 yaşından büyük yetişkinlerin %26’sı geri görüş kameralarının engelleyebileceği kazalarda hayatını kaybediyor.

Yasa sadece Amerika’yı bağlıyor gibi gözükse de, tüm otomobil üreticilerini yakından ilgilendiriyor. Bir çok üretici daha lüks modellerinde bu teknolojiyi zaten dahil ediyordu, fakat bu yasayla birlikte artık bu kameraları belli standartlara göre üretmek durumundalar. Bu, 2018 ile birlikte Türkiye’de de geri görüş kameraları ile birlikte diğer sürüş destek sistemlerinin de yaygınlaşabileceği anlamına gelebilir.

Yan aynalar yerine kameralar

Yasalaşan bu karar, ilginç bir açılıma neden oldu. Aralarında BMW, Volkswagen, Ford, Mercedes-Benz ve Toyota’nın da bulunduğu Otomobil Üreticileri Birliği karara tepki gösterdi. Üreticiler şu anda geri görüş kameraları ile birlikte pek çok sürüş destek sistemini zaten müşterilerine sunduklarını ve kişilerin hangi teknolojiyi kullanmayı seçeceklerini kişisel tercihlerin belirlemesine inandıklarını açıkladılar.  Fakat aynı zamanda bir başka enteresan konuya da dikkat çektiler: Yan aynalar.

Gerçekten de yan aynalar, otomobil tasarımcılarının pek sevmedikleri ögeler. Hatta Tesla, o kadar hoşlanmıyor ki Model X ‘in yeni modelinde yan ayna kullanmıyor.

Açıklamalarında yan aynaların basitçe aracın etrafını gösterdiğini, kameralarınsa ek olarak tasarım esnekliğine ve yeniliklere imkan tanıdığını vurgulayan üretici birliği, yan aynalar yerine kameraları kullanma fikrinin 1990’larda enerji tasarruflu konsept araçlar üretimiyle başlamış olduğunu söyledi.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar