Otomobiller de diyet yapar: Bu Mondeo neredeyse Fiesta ağırlığında

Ford, karbon ve alüminyum bileşenler kullanarak ortalama bir araçtan 300 kilo daha hafif bir konsept model üretti. Bu üretim teknolojisi muhtemelen seri üretim araçlarda da kullanılacak. Ford, 1554 kg olan 2013 model bir Mondeo’nun ağırlığını %25 kadar düşürmeyi başardı.

Ford Karbonfibere Cesaret Ediyor

Ford, F-150 ile hafif araçların yakıt üstünlüğünü göstermeyi amaçlıyor.

Ford, F-150 ile hafif araçların yakıt üstünlüğünü göstermeyi amaçlıyor.

Otomobilin hafiflemesi ne için gerekli? Hafif araçların hızlanma süreleri çok daha iyi fakat en önemli farkları yakıt tasarrufunda ortaya çıkıyor. Lüks otomobil üreticileri zaten bu tür hafif ve güçlü malzemeleri kullanıyorlar fakat seri üretim modeller için halen bu materyaller ekstra maliyet demek.

Müşterilerin daha da yakıt tasarruflu otomobiller istediklerini ve bunun da teknoloji ve donanım gerektirdiğini söylüyor Ford ürün geliştiricisi Raj Nair.

Otomobilleri nasıl hafifletiriz diye kafa yoran Ford, plastik malzemeli süspansiyon alüminyum fren diskleri ve jantlara kadar süper hafif karbon fiber malzemeler kullanmayı denemiş.  Mobil cihazlarda da kullanılan kimyasal yollarla sertleştirilmiş cam ve hafif plastikler de araçta gereken yerlerde kullanılmış.

Amerikan Enerji Bakanlığı’nın desteğiyle üretilen ve F-150 adı verilen model, hafif otomobillerin potansiyellerini göstermeyi amaçlıyor. Bu tür bir teknoloji giderek daha da katılaşan emisyon kısıtlarını geçmeyi de sağlayacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar