Otomobiliniz Çok Yakında Duygularınızı Yüzünüzden Okuyabilecek

Cal Lightman, yüz okuma, lie to me, otomobiller yüz okuyor
Otomobilinizde sürekli sizin yüzünüzü inceleyen bir Cal Lightman ile yolculuk yapmak ister miydiniz? Duygularla yüz ifadeleri arasındaki ilişki üzerine kafa yormuş psikolog Paul Ekman’ın çalışmalarından esinlenen ünlü “Lie to Me” – (Bana Yalan Söyle) dizisini hatırladıysanız, Cal Lightman’ın duyguları insanların yüzlerinden okumakta ne kadar başarılı olduğunu da bilirsiniz. İşte otomobillerde de sürücüyü sürekli olarak izleyerek duygusal durumunu tespit edebilen kameralar geliyor.

İsviçreli Bilim Adamları, PSA Peugeot Citroen ile Çalışmışlar

Peugeot yüz okuma sistemleri ile otomobiller duygularınızı anlayabilecek.Konsola veya direksiyona monte edilmiş infrared kameralar, trafikte siz daha öfkelenmeden önce, ilk belirtileri anlayarak trafikte şiddeti önleyebilecek. Yapanlar bu kez gerçekten “İsviçreli Bilim Adamları”. Lozan Politeknik Okulu 7 evrensel duyguyu insan yüzünde tespit edebilen kamera geliştirdiler. Günümüzde fotoğraf makinelerinin bile gülümsemeyi tanıyabiliyor olmaları teknolojinin gayet mümkün olduğunun kanıtı. Korku, öfke, neşe, mutsuzluk, iğrenme, şaşırma ve şüphe kameraların yüzlerden tanıyabildiği evrensel duygular. İlk prototip ise PSA Peugeot Citroen işbirliği ile geliştirilmiş.

Araştırmayı Yöneten Bilim Adamı Bir Türk!

Araştırmayı yürüten bilim adamlarının başında bir Türk var. Anıl Yüce, birbirine benzer belirtiler gösteren iki duyguyu, öfke ve iğrenmeyi izlemeyi seçtiklerini söylüyor. Trafikte küçük sinir bozuklukları sürücüleri daha agresif ve dikkatsiz yapıyor ve öfkeli sürücüler hem kendileri hem de trafik için tehlike oluşturuyorlar.

Dudak okuyabilen, ruhsal durumunuzu anlayabilen otomobiller..

Araştırma ekibi aynı zamanda gözkapaklarının birbirlerine yakınlık derecesini ölçerek sürücünün yorgunluk derecesini tespit edebilen, ve direksiyon başında uykuya dalmayı önleyen sistemler üzerinde çalışıyor. Dikkat dağınıklığını ölçerken dudak okuyarak ve ses tanıyarak sürücünün ruh halini de ölçebilmek istiyorlar.

Halihazırda Volvo, yaya ve bisikletli tanıyabiliyor ve bir çok otomobil üreticisi de yoldaki objeleri tespit ederek frenleme yapabilen çarpışma önleme sistemlerini zaten kullanılıyor. Sadece sürücünün dikkatiyle çalışabilen bir Hyundai bile var. Gelecekte trafikteki öfkeli sürücülerden korunmak gerekmeyecek çünkü siz daha öfkelenmeye başlamadan aracınız muhtelemen sağa çekip, motoru çoktan durdurmuş olacak.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar