Nissan'dan 2020 yılına kadar kendi kendine gidebilen otomobil sözü

Nissan son derece cesur ve benzerine henüz rastlanmamış bir açıklama ile 2020 yılında tamamen otonom, kendi kendini sürebilen bir araç üreteceğini açıkladı. Açıklamanın kaynağında, Mercedes, Volkswagen ve Volvo’nun da ulaşmayı hedeflediği, kendi otomobillerinin karıştığı kazaları sıfıra indirmek isteği yatıyor.

Nissan teknolojisini esirgemeden kullanmayı tercih ettiğinden tüm modellerinin son iki jenerasyonunda otonom teknolojileri kullanmayı planlıyor. Bu da bize aslında markanın aracın kontrolünü tamamen sürücüden almaktansa, acil durumlarda devreye giren sistemleri kullanıyor olacağını düşündürtüyor.

Nissan’ın GT-R gibi performans modellerini kullananların tümüyle otonom olmak fikrinden hoşlanmayabileceği çok açık elbette. Dahası Nissan Leaf prototipiyle sürücüyü uyaran ve yalnızca acil durumu sürücü yönetemediği anda devreye giren otonom sistemleri göstermişti. Fakat tümüyle otonom araçlar,  özellikle yaşlı ve engelliler için özgürlük anlamına gelebilir.

Nissan, otonom sürüş konusuna en çok zaman kaynak ve teknoloji ayıran markaların başında geliyor. Aralarında MIT, Stanford, Oxford ve Tokyo Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile yıllardır bu teknolojiler üzerinde çalışan Nissan, yakında teknoloji ülkesi Japonya’da da  tamamen otonom sürüş teknolojileri geliştirmeye adanmış bir tesis açacak.

Şu anki otonom sürüş teknolojileri, araca takılı sensörler ve bunlardan gelen veriye anlam veren yazılımlardan oluşuyor. Bu kombinasyonun sonucu olarak frenleme ve direksiyon hareketleri dikte edilebiliyor. Esasen otonom sürüş, otomobillerin birbirleri ile daha fazla iletişim kurabilmeleriyle gelişiyor olacak.

Otonom sürüş size hala hayalmiş gibi geliyorsa, bu sonbahar pazarda olacak “Dünya’nın en akıllı otomobili” 2014 Mercedes S serisinin trafikte ve otobanda otonom sürüş yapabildiğini hatırlatalım.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar