Mercedes-Benz, Aston Martin'i Satın mı Alacak?

Son günlerde, Mercedes-Benz’in Aston Martin’i satın alacağı yönünde bir söylenti dolaşıyor.  Geçtiğimiz Haziran ayında Daimler ve Aston Martin, otomotiv endüstrisinde alışık olduğumuz bir teknik ortaklık anlaşması imzalamışlardı.  Bu anlaşma ile Aston Martin, %5 hisse karşılığında AMG kaynaklarına erişim sağlayabilecekti.

Şu anda görünen o ki, Mercedes-Benz, %5 hisse ile yetinmemiş gözüküyor. Daimler’in Aston Martin’i satın alıp almayacağı sorulduğunda, Daimler CEO’su Dieter Zetsche yorum yapmamış fakat inkar da etmemiş.

Daimler, İngiliz marka ile yapmış olduğu anlaşmayı elektrikli parçaları da kapsayacak şekilde genişletmek istiyordu fakat anlaşma henüz sonuçlanmamıştı.

İngiliz markanın tamamen satın alınması, biraz da geçen yıl markaya 177 milyon avro yatıran ve %37,5 oranında hissesi bulunan yatırımcılarından Investindustrial’ın bir ortak isteyip istememesine bağlı.

Aston Martin, birer sanat eseri olarak nitelendirdiği otomobilleri üretirken, benzer ultra lüks klasmandaki rakipleri Bentley ve Rolls-Royce Volkswagen ve Bentley’nin desteğine ve avantajına sahipler. Aston Martin’de uzun süredir aynı platformda üretilmek durumunda kalınan yeni modeller bile aslında o kadar da yeni gözükmüyor.  Mercedes, tüm teknolojik üstünlüğü ile Aston Martin’e tam da ihtiyaç duyduğu teknolojiyi sağlayabilecek güçte. Eğer bu söylenti doğruysa, Daimler’in, dünyanın en güzel otomobillerinin bazılarını üreten İngiliz marka’nın özgün tasarımlarına pek fazla müdahale etmemesini umuyoruz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar