Maybach: Dönüşüm Muhteşem Olacak

Daimler’in geçen sene sessiz sedasız kapatılan en lüks markası Maybach, marka olarak değilse de özel bir S Serisine isim vererek geri dönüyor.

Markanın adı ile Mercedes-Benz’in S serisi sedanlarında çok özel seriler oluşturulması gündemde. Daimler, 2011 yılında uzun süre Rolls-Royce ve Bentley’e rakip olmaya çabalayan Maybach’ın kapanacağını duyurmuştu ve 2012’nin Aralık ayında da son Maybach üretilmişti.

maybac

Maybach?

Adını çok fazla duyuramamış, markalaşamamış bir marka Maybach.  İkinci dünya savaşı sırasında otomobil üreten markayı Daimler 1997’de yeniden hayata döndürdü. Maybach serisi otomobiller, genellikle S Serisinin daha hantal ve kişiselleştirilebilen, biraz fazla pahalı otomobilleri olarak görüldüler. 57, 62 oldukça yavaş satan modeller oldular, konsept coupé olarak tasarlanan Exelero ise seri üretimi hiçbir zaman göremedi.

mercedes maybac

Maybach Neden Kapatıldı?

Maybach ilk kez 1997 Tokyo Fuarında tanıtıldı. 7 yılda 3.000 adet satıldı. İngiliz Car dergisi, o dönem satılan her bir Maybach’ta  markanın 500 bin dolar kaybettiğini hesaplamıştı. Bu kadar güçlü ve tecrübeli bir otomobil üreticisinin, bu kadar lüks bir markadaki başarısızlığı neden kaynaklanıyordu?  Markanın adı mı, konumlaması mı,  fiyatı mı? Belki de hepsi. En büyük avantajının devasa ölçüde kişiselleştirilebilir olması, özellikle herşeyi hemen isteyen sabırsız Amerika’lılarda işe yaramadı. Görücüye çıktığı gün 10 yıllık bir platformun üzerinde yükselen eskiymiş gibi görünen Maybach ölü doğan bir marka oldu. Marka inşa edilmeden otomobilin üretilmiş olması ve araçların 450 bin dolarlık bir otomobilden bekleneni verememesi de düşüşte etkili oldu. Fakat markaya son darbeyi S Serisi vurdu. Yeni S serisinin çıkışı markayı daha eski platformlar ve zamanı geçmiş elektronik sistemler ve hızla yaşlanan motorlarla başbaşa bıraktı. Sonuçta Maybach, Mercedes’e milyon dolarlara mal olan bir macera oldu.

Şimdi Maybach, bir marka olarak değil ama bir model serisi olarak geri dönüyor. Mercedes-Benz’in AMG’si gibi ayrı bir alt marka olması konuşuluyor. Serinin, bir iki gün önce Detroit’te tanıtılan ve 12 silindirli bir S serisi modeli olan S600’den daha yukarıda konumlanması bekleniyor.  Yetkililerin açıklamasına göre bu yıl sonunda çıkacak olan yeni model serisinin fiyatının $250 bin- $300 bin arasında olacak ve Bentley Mullsane ve Rolls-Royce Phantom ile rekabet edecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar