Legodan Otomobilin Yakıtı da Hava

Legolara el atan herkes, bir noktada öyle ya da böyle bir araç yapmayı denemiştir. 20 yaşındaki bir Romanya’lı konuyu biraz daha ileri götürerek gerçek bir otomobil büyüklüğünde ve gerçekten yol alabilen bir araç yapmış. Kırılgan yapısı nedeniyle bu araç 20 -30 km hızla ilerleyebiliyor.

Raul Oaida, 2012 Nisan’ında önce legodan bir uzay aracı yapmış ve hatta Avustralyalı ortağı ile twitter aracılığıyla 40 farklı yatırımcıdan 40-50 bin dolar yatırım da bulmuş.  Bu otomobili tamamlamak ise tam 20 ay almış. 500 binden fazla lego parçasının kullanıldığı otomobilde lastikler, direksiyon, göstergeler gibi lego olmayan parçalar çok kısıtlı. 256 pistonlu lego motor ise yakıt olarak sadece sıkıştırılmış hava kullanıyor.

Romanyalı Oaida, yarattığı bu otomobili Avustralya’ya kargolayınca, ısı farkından dolayı bazı lego parçalarını değiştirmek zorunda kalmış. Şimdilerde ikili Melbourne sokaklarında test sürüşü yapmakla meşgul. Bu tür çalışmalara ilgi duyan yaratıcı kişilere ilham kaynağı olabilecek bu proje ile ilgili daha fazla bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar