Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Küçük Otomobiller Güvenlik Testini Geçemediler

Kolayca park edilebilen ve az yakan küçük sınıf otomobiller şehir hayatında, özellikle de günümüzün hem otomobil hem de yakıt zamlarının da etkisiyle daha fazla tercih edilir oldular. 11 küçük otomobili test eden, Amerika’nın araç değerlendirme kurumu olan IIHS,  güvenlik konusunda küçük otomobilleri sınıfta bıraktı.

IIHS’nin küçük çarpışma testinde 11 otomobilden yalnızca bir tanesi “ kabul edilebilir” not aldı. Küçük çarpışma testi, otomobilin ön kısmını, özellikle sürücü tarafını etkileyen çarpışmaları değerlendiriyor. Test, özellikle bir elektrik direğine veya bir ağaca çarptığında sürücünün nasıl etkileneceğini araştırıyor. Uzmanlar, güvenliğin temel şartlarından birinin çarpışma sırasında otomobilin dış çerçevesini koruması olduğunu ve küçük otomobillerde bunun önemli bir sorun olduğunu dile getiriyorlar.

Chevrolet Spark, bu testten kabul edilebilir notu alarak 2014’ün En Güvenli Otomobilleri listesine girmeye hak kazandı. Mazda 2, Kia Rio, Toyota Yaris, 2014 Ford Fiesta, 2014 Mitsubishi Mirage, Nissan Versa Sedan, Toyota Prius C ve Hyundai Accent testi geçemediler.

En düşük puanı alanlar..

Testten en düşük notu ise Fiat 500 ve Honda Fit aldı. Her iki modelde de otomobilin dışı sürücünün güvenliği tehlikeye atacak derecede bozulmuş. Fiat 500’ün testi sırasında kapı menteşeleri yırtılarak kapılar açılmış. Çarpışmada açılan kapı çok tehlikeli çünkü sürücünün araçtan kısmen ya da tamamen çıkabilmesi anlamına geliyor.

Chevrolet Spark kabul edilebilir not almış olsa da, uzmanlar öndem çarpışma önleyici sensörler ve otomatik frenleme sistemine sahip değil. IIHS’nin En Güvenli Otomobiller+ listesine girebilmek için bu sistemlere sahip olmak gerekiyor. İşte tüm modellerin aldığı puanlar:

iihs küçük otomobiller çarpışma testi sonuçları 2014

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar