İnternete Bağlanabilen Otoban İnşa Ediliyor

Otobanda giderken bir anda aracınızın kontrolünüz dışında yavaşladığını, ışıkları değiştirebildiğini ve hatta size alternatif bir yol sunduğunu düşünün. Bunlar uzak bir geleceğin hayalleri değiller, bu hafta Avrupa ve Amerika’da devlet destekli projelerden söz ediyoruz.

Biz daha metrobüsle, üçüncü köprüyle uğraşırken, Amerika Ulaştırma Bakanlığı, bugünlerde Michigan’da benzersiz bir deney yürütüyor. 3 bin aracın katılacağı deneyde otomobiller kablosuz teknolojilerle birbirleriyle konuşuyor olacaklar. Şu ana kadar 8 farklı markadan 70’i yeni sayılabilecek 500 otomobili bu teknolojiyle donatmış durumdalar. Aynı zamanda bu kablosuz teknoloji yollara da eklenmiş. Yani otomobiller hem kendi aralarında hem de yolla konuşuyor olacaklar.

Projenin amacı, endüstri liderleri ve araştırmacılarla birlikte, araçlar arası iletişimin hem teknoloji hem de maliyet anlamında fizibilitesini yapmak. Araçlara monte edilen cihazlar sürücüleri sesli ve görsel olarak uyarabildikleri gibi yollarda bulunan işaretlerle ve kavşaklardaki cihazlarla konuşabilen sistemler trafiğin azalmasına yardım ederek gerektiğinde alternatif rotalar önerebiliyor.

Gelişmeler bu kadarla kısıtlı değil. Aynı anda İngiltere, trafiğin en yoğun olduğu otobanlarından birini, Felixstowe’u Birmingham’a bağlayan otobanı internete bağlamaya çalışıyor. Cambridge Üniversitesi ve Ulaştırma Bakanlığı ortak çalışmasıyla 80 km’ lik alana sensörler yerleştirilerek trafik yoğunluğunu mobil cihazlara gönderebilen bir sistem oluşturuluyor. Bu sistem sürücüyü es geçerek araç bilgisayarlarıyla iletişim kurarak araçların hızlarını değiştirebiliyor veya yeni bir rota belirleyebiliyor.  Trafik verisi şu anda zaten mobil cihazlar üzerinden belirli ücretler karşılığı TomTom gibi sağlayıcılardan alınabiliyor fakat bu sistem eğer yaygınlaşırsa çok daha ucuza trafik verisi sağlıyor olacak.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar