Guiness Rekorlar Kitabı'na Giren Dünyanın En Küçük Otomobili

Yakıt ekonomileri, yoğun trafikteki manevra kabiliyetlerine artan benzin fiyatları ve park masrafları da eklenince,  performansları eskisinden çok daha güçlü olan küçük otomobiller yoğun ilgi görüyorlar. Belki Türkiye henüz akıma tam uymuş değil fakat Dünya’da emisyon seviyeleri ve çevre dostu teknolojiler konusunda önemli yaptırımlar mevcut. Sedanlardan SUV’lara kadar daha kompakt araçlar tercih ediliyor.

Ne kadar küçülseler de,  Austin Coulson tarafından özel olarak kişisel çabalarla üretilen bu otomobil kadar küçülmeleri sanıyoruz mümkün değil.  Coulson kendi imalatı olan araç için yasal olarak  trafiğe çıkabilme izni bile almış. 63.5 cm uzunluğunda ve 61 cm genişliğindeki  araç, çocukların kullandığı akülü otomobilleri andırıyor.

Mini boyutlarına rağmen trafiğe çıkabilme izni alan Teksas plakalı araçta, farlar, silecekler, korna dahi mevcut.  Aşağıdaki videoda aracın yaratıcısı, yakıt ekonomisi verilerini tam netleştiremediğini ama normal bir araca göre çok daha tasarruflu olacağını anlatıyor. Yaklaşık 2 litrelik benzin deposuyla araç bir depo benzinle 36 km yol alabiliyor.

Coulson’ın araçtan başka üretip üretmeyeceği bilinmiyor fakat otomobil bu haliyle Guiness Rekorlar Kitabı’na, “Dünyanın En Küçük Otomobili” olarak geçmiş bulunuyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar