Google'a sürücüsüz otomobil engeli

Bu yıl Mayıs ayında Google sürücüsüz otomobil prototipini kendisi üretmişti. Direksiyonsuz ve fren pedalsız prototip, California engeline takıldı. Cnet’in haberine göre California Motorlu Araçlar Departmanı Google’a sürücülerin acil durumlarda kontrolü ele alabilmesi için araçta direksiyon ve pedal olması gerektiğini söylemiş.

Sürücüsüz otomobillerin trafiğe çıkmasındaki en büyük engellerden biri yasalardaki “sürücü” tanımı. Sürücü aynı zamanda aracın kontrolündeki kişi olarak, trafikte oluşabilecek cezai durumlardan sorumlu olan kişi. Araç sürücüsüz teknolojide ise bu kavram da karmaşıklaşıyor.

Fakat bu Google için çok büyük bir engel değil, çünkü araç zaten testler için kullanılan bir prototip. Uzun vadede bu tür yasal yaptırımlar da muhtemelen gelişen sürücüsüz teknolojilerle ve kamuoyunda bu teknolojilere oluşan güvenle birlikte esnemek durumunda kalacaklar. Yine de o zaman bile bir otomatik sürüşü devreden çıkarabilen bir manuel kontrol bulunacaktır diye düşünüyoruz.

Sürücüsüz sürüş konusundaki gelişmelerin tümüne göz atın.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar