Google, Sürücüsüz otomobil için oto üreticileriyle görüşüyor

Google,  belki sürücüsüz sürüş projesi başladığından beri otomobil üreticileriyle görüşüyor.  Fakat birkaç gün önce Google’ın proje yöneticileri otomobil üreticileri ile görüşmeleri hızlandırdı. Sürücüsüz otomobili pazara ne şekilde getirebileceklerini değerlendirdiklerini söyleyen proje yöneticisi Chris Umson, kendi kendisini sürebilen otomobillerin 6 yıl uzakta olduğu söylüyor.

Sürücüsüz otomobilin Google’ın kendisi tarafından mı tasarlanacağı yoksa yazılım ve işletim sistemini mi oto üreticilerine açacağı henüz bilinmiyor fakat Google, bu konuyu şu sıra netleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Sürücüsüz sürüş için en çok Google ve Apple’a güveniliyor

Google’ın sürücüsüz otomobili herhangi bir otomobil gibi gözüküyor fakat birçok sensör ve gerçek zamanlı harita bilgisini kullanarak sürücüsüz olarak ilerleyebiliyor. Sürücüsüz otomobilin yeni bir aşamaya geçtiğini projeyi ticarileştirebilmek için katılan yeni yöneticiler de gösteriyor.

Google’ın sürücüsüz otomobillerinde kullandığı ve Silikon Vadisi’ndeki bir firma tarafından üretilen lazer sensörler otomobillerin fiyatlarını çok yükseltiyor. Senede 150 adet üretilen bu sensörler daha geniş çaplı üretilebildiğinde sürücüsüz sürüşün fiyatı da daha makul seviyelere inebilecek.

Bir başka gelişme de, Google’ın Amerika’nın çeşitli bölgelerinde özellikle San Francisco dışında da test sürüşlerine başlamış olması. Sürücüsüz otomobilin önündeki en büyük engellerden biri de değişen hava koşulları özellikle de sağanak yağış. Yağışlı havalarda otomobil sürücüden kontrolü devralmasını istiyor. Google sürücüsüz otomobil, karlı yolda ise henüz test edilmedi.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar