Google "Auto Link" ile otomobilleri fethetti

Google, bir süredir Android işletim sistemini otomobillere uyarlama çalışmalarını yürütüyor. Google, Apple’dan farklı olarak otomotiv ve teknolojiden 40’ın üzerinde kayda değer iş ortağıyla birlikte dün Auto Link’i San Francisco’daki geliştirici konferansında tanıttı. Sisteme sahip ilk otomobiller bu yıl satışa başlayacak.

Auto Link’in çalışma şekli çok ama çok basit. Akıllı telefonunuzu otomobilinize bağladığınız an, telefonunuzun ekranı otomobile uyumlu bir Android ekranına yansıtılıyor. Herşey akıllı telefonunuzdan, basit ve sesli komutla çalışan bir arayüzle yürütülüyor.

Google’ın kullanım rahatlığı sesli komutlarla çok daha kolaylaştırılmış. Google  haritalar, müzik, mesajlaşma gibi bir çok servisini ellerinizi direksiyondan, gözlerinizi yoldan ayırmadan kullanmanıza imkan sağlıyor. Ayrıca civardaki benzin istasyonlarını, park alanlarını, restoranları, otelleri ve hastaneleri de görmenizi sağlayan Google Now ile de geniş çaplı entegrasyonlar düşünülüyor. Platform bu yılın sonlarına doğru yazılım geliştiricilere açılacak.

Otomobillere Android ile Google mı yoksa CarPlay ile Apple mı hakim olacak tartışması konu başladığından beri sürüyor belki fakat Google, attığı işbirliği adımlarıyla konuda oldukça hızlı ilerliyor. Açık Koddan sonra, Açık Otomobil Birliği’ni kuran dev, androidli otomobil için tüm bu ortaklıkların gücünden de yararlanabilecek.

Acura, Audi, Alfa, Audi, Bentley, Chevy, Chrysler, Dodge, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Infiniti, Jeep, Kia, Maserati, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Opel, Ram, Renault, Seat, Subaru, Volkswagen ve Volvo Google’ın iş ortakları arasında. Audi zaten en baştan beri konuya desteğini veren markalardan oldu.

BMW, Porsche, Toyota ve Mercedes-Benz dikkat çeken istisnalar oldular, bu markaların kimisi Apple’ın CarPlay’i ile yürüyeceklerini daha önce açıklamışlardı.

İşte Google’ın Auto Link’i ile sürüş deneyimi:

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar