Dünyanın en ilginç ve en tuhaf trafik kuralları

Dünyanın en şaşırtıcı ve garip trafik ve sürüş kurallarını sizler için derledik. Bu ülkelere turist olarak gider ve araba kiralarsanız aman ceza yemeyin :)

1. Almanya: Otobanda benzin biterse yandınız

Yağ gibi akan otobanlarıyla meşhur Almanya’da otobanda hız sınırı yok. Evet yanlış duymadınız! Fakat otobanda yakıtınız biterse 6 aydan başlayan hapis cezası var. Bir de arabanın içi özel alan kabul edildiğinden çıplak şekilde araba kullanmak yasal fakat çıplak ayakla araba kullanıyorsanız ve kaza yaparsanız sigorta kesinlikle ödemiyor.

2. İspanya: Gözlüklülere sıkıntı büyük

İspanya’da gözlüklü sürücülere karşı bir durum var. Ehliyetiniz gözlüklüyse ve gözlüksüz araç kullanıyorsanız büyük cezası var. Ayrıca eğer gözlüklüyseniz ve araç kullanıyorsanız araçta yedek gözlük taşımak zorundasınız! Ayrıca İspanya’nın bazı şehirlerinde ayın tek günlerinde araçlar evlerin tek numara olduğu tarafa park etmek zorunda :)

3.Kıbrıs: Ağzınızı oynatsanız ceza kesilebiliyor

Kıbrıs’ta araba kullanırken birşey yiyip içmek yasak. Su bile olsa! Hatta öyle ki araç kullanırken ağzınızı oynatsanız bile ceza kesilebiliyor! O yüzden aman Kıbrıs’ta araç kiraladığınızda karnınızı doyurun, susuzluğunuzu da önceden giderin.

 4. Singapur: Yaya algılama otomatik

singapur

Singapur’da yayalara  arabayla 50 metreden çok yaklaşmak yasa dışı. Daha yakına geliyorsanız niyeti bozduğunuz düşünülüyor, cezası var.

5. Japonya: Yayaya su sıçratanı affetmiyorlar

Son derece ince bir kültüre sahip Japonya’da, trafik kuralları da aynı şekilde işliyor. Su birikintisini yayaya sıçratmanın cezası 65 dolardan başlıyor.

6.Fransa: Kendi alkolmetreni kendin getir

En çok şarabın tüketildiği ülkelerden olan Fransa’da, alkolmetreyi polis değil siz yanınızda taşıyorsunuz. Çevirmede yanınızda yoksa cezası 11 euro. Ayrıca 10 yaş altı çocukların ön koltukta oturması yasak.

7.Suudi Arabistan: Kadınlara yasak

Suudi Arabistan’da protestolara rağmen kadınların otomobil kullanmaları yasayla engellenmiş durumda. Mekke civarında ise sadece müslümanlara özel bir otoyol bulunuyor. Eğer arabada bir gayrı müslüm varsa başka bir otoyol kullanmak durumundasınız.

8.Kanada: Taksicilere sonsuz saygı

Kanada’da ilginç bir kural taksilerle ilgili. Eğer bol baharatlı bir yemek yediyseniz hemen sonrasında taksiye binmeniz yasak. Evet yanlış duymadınız, Kanada’da ağız kokusu ile taksilere binmek yasak, çünkü taksi şoförünün kokudan rahatsız olup trafiği tehlikeye atması önlenmek istenmiş.

9.Rusya: Kirli arabaya ceza

rusya trafik

Rusya’da kirli arabayla trafiğe çıkmak yasak. Araba kirliyse uyarı alıyorsunuz, plaka kirden gözükmüyorsa cezası var. Yerin göğün çamur olduğu karlar ülkesinde kurala uyan aracın olması zaten zor ve polis tetikte bekliyor. Ayrıca otostop çekmek ve otostopçu almak yasak.

10. İskandinavya: Farlar 24 saat açık

iskandinavya

Gece ve gündüzün mevsime göre karışabildiği İskandinav ülkelerinde yasalara göre farlarınız hep açık olmak zorunda.

Bonus: Türkiye

Dünya bizim trafiği görse neyi garip bulurdu acaba? Biz de merak ettik ve öğrendik ki araçta ilk yardım çantası taşımanın zorunlu olmasına şaşırmışlar :)

Kendimizin bile anlam veremediği trafik işaretleri ise apayrı bir konu.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar