Dünya’nın En Ucuz Benzinine de Zam Geliyor

Dünya’nın en ucuz benzinini kullanan Venezuella’da, benzin fiyatlarına zam konusu tartışılıyor. Benzinin litresi 3,4 kuruş olunca, ortalama 50 litrelik bir depoyu 1.7 TL’ye doldurabiliyorsunuz.

Dünya’nın en büyük petrol rezervlerine sahip olan sosyalist ülkede, benzine zam konusu büyük tepki topladı. Ucuz benzin, Venezuella’da vatandaşlık hakkı olarak görülen tabu bir konu.  Petrol rezervleri açısından zengin diğer ülkelerde- Latin Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’da-, benzine zam yapılması halkın isyanıyla, hatta kanlı çatışmalarla sonuçlanmıştı. Bolivya’da benzin zammını protesto eden halk, başkenti kuşatıp Evo Morales’i zammı geri almaya zorlamıştı.

Venezuella’da günde 323 bin varil benzin tüketiliyor. Benzin zammından ülkenin orta ve daha varlıklı olan kesimi etkilenecek. Halkın büyük çoğunluğu toplu taşıma kullandığı için büyük bir kesime bilet fiyatlarının artışı olarak yansıyacak.  Hal böyleyken ve devlet zamlarla halka hizmet getirmeyi vaad ederken, halk neden zamma karşı çıkıyor diye düşündüyseniz cevabı çok basit: politikacıların sözlerini tutacaklarına güvenmiyorlar.

Dünya’da, Suudi Arabistan’da benzinin litresi 35 kuruş, Nijerya’da ise 1,39 TL.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar