Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Dolar Kuru ve Vergiler Otomobil Üretimini Bitirdi, Toyota Da Ülkeden Çekiliyor

İlk benzinli otomobilin 1901 yılında üretildiği Avustralya’da otomotiv endüstrisi sona yaklaşıyor. 2018 yılında var olan tüm otomotiv üreticileri ülkeden çekilmiş olacak. General Motors altında bir marka olan Holden, yüksek maliyetler ve kur nedeniyle 2017’de ülkede otomobil üretmeyi durduracağını açıklamıştı. Ford, benzer nedenlerden 2016’da kalan iki fabrikasını da kapatacak. Mitsubishi ülkedeki üretimini 2008’de sonlandırmış ve ülkeyi ilk terk eden üreticilerden olan Volkswagen’in fabrikasını da satın alan Nissan 1992’de Avustralya’da üretim yapmayı bırakmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ülkedeki son otomobil üreticisi olan Toyota da ülkedeki fabrikalarını kapatacağını açıkladı. Toyota ülkedeki üretimine 1963 yılında başlamış bir marka ve son 2 yıldır çözüm aramaktan vazgeçmediklerini ve tüm çalışanlarının da kendileriyle birlikte mücadele verdiğini fakat kontrolleri dışındaki faktörlerin baskın geldiğini söylüyor Toyota Avustralya CEO’su Max Yasuda. Toyota ülkedeki varlığına satış ve dağıtım ofisiyle devam edecek. Toyota bu yıl son 3 yılın zararlarını ancak karşılayacak oranda kar etmişti.

İlginç olan, ülkede otomobil üretimi yok olmaya başladıkça, orijinal olmayan yedek parça ve karaborsa piyasasında büyük bir artış olması. Toyota ve Holden’in de çekilmesiyle ülkedeki 100 yılı aşkındır devam eden otomobil üretimi tarih olacak. Ülkede bu yıl 200 bin otomobil üretilmesi planlanıyor.

Avustralya’da otomotiv sektörünün sonlanışının en büyük nedenlerinden biri dolar kuru ve vergiler. Ne kadar tanıdık geliyor değil mi? Bu yıl otomotive getirilen yüksek vergilerden sonra Toyota Türkiye’de üretimi küçültmek zorunda kalabileceklerini açıklamıştı.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar