Doğayı Taklit Eden Otomobiller Yarışması

Tam 10 yıldır Los Angeles Fuarı’nda düzenlenen bir Otomobil Tasarım Yarışması’nın bu yılki konusu Doğayı Taklit Eden Otomobiller. Tam adıyla “ Doğayı Taklit ve Mobilite 2025- İnsan Sorunlarına Doğa’dan cevaplar”  olan yarışmanın katılımcı portfolyoları belli oldu.

Aralarında BMW, Hyundai, Toyota, Mazda, Mercedes, Nissan, SAIC Motor ve Subaru’nun da bulunduğu 12 otomobil tasarım ofisinin katılacağı yarışmada  Qoros ve Changfeng gibi Çin’li markalar da var.geleceğin otomobiliBMW yarışmaya iki konseptle birden katılıyor.  LA Metroları adını verdiği mobilite çözümü Los Angeles’ta trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefliyor. BMW bu çözümünü bir ulaşım alternatifi olarak unutulmuş su yolları olarak tanımlıyor. İkinci konsept ise rüzgar enerjisi, güneş enerkisi ve yerçekimi kuvvetini kullanan ve akçaağaç tohumundan esinlenerek yaratılmış olan S.E.E.D’in görevi  yaşamaya elverişli olmayan alanlarda canlı hayatı aramak.

JAC Motors’un HEIFI konsepti, doğanın kendi kendine yetebilmesinden ilham almış. Marka, tüm araçlara zaten bir grid sistemi tarafından güç sağlandığını ve eğer tüm araçlar aynı grid üzerinde yer alabilirse sürücüsüz araç kullanmanın daha kolay olacağını ve trafik sıkışıklığının da önlenebileceğini iddia ediyor.

Mazda’nın tasarım projesi, sürücüsüz otomobilleri meraklı sürücülere daha çekici bir hale getirmeye çalışıyor. “Auto Adapt” adı verilen konsept doğanın adaptasyon yeteneğinden esinlenerek araçların manuel veya sürücüsüz ilerlemesine imkan tanıyor.Doğayı Taklit Eden OtomobillerYarışmanın en ilginç projelerinden biri Subaru’dan gelmiş. Suba-roo adını verdiği konseptte marka kangurunun etkili ve güçlü sıçrama hareketini model almış. Marka, tek bacaklı giyilebilir mobilite aracı olarak tanımladığı otomobilin, araç ve insan etkileşiminde devrim yaratacağını söylüyor.

Tüm katılımcıların projelerinin bir çok farklı değişkene göre değerlendirileceği yarışmanın eserleri fuarda sergileniyor olacak. Kazanan ise 21 Kasım’da duyurulacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar