Çinliler Fiat'a göz koydu

Autonews’in haberine göre iyi bilinen Çinli otomobil üreticilerinden birinin bu ay Fiat’ı satın almak için en az bir kez teklif yaptığı söyleniyor.  Fiat’ın da bu teklifi yeterli bulmadığı için reddettiği ifade ediliyor.

Kaynağa göre Fiat’ın global pazardaki hakimiyeti ve özellikle Jeep ve Ram markalarının Çin pazarı standartlarıyla uyum içinde oluşu bu teklifin ana nedeni. Ayrıca Fiat’ın Çin’den bir tek üreticiden değil, bir çok üreticiden teklif aldığı da söylentiler arasında.

FCA üst yönetimi, geçtiğimiz hafta Çinli üreticilerle görüşmek için Çin’i ziyaret etmişler ve Çinli yöneticiler de FCA genel merkezini ziyaret etmişler.

Fiat’ın dünya çapında 162 üretim tesisi, 87 ar-ge merkezi bulunuyor. Fiat başkanı Marchionne’nin basına verdiği geçmiş söylemler, markanın ortaklıktan ziyade satınalma ile ilgilenebileceğinin habercisi.

Fiat, kısa süre önce Chrysler’i satın almış fakat beklediği karlılığı yakalayamamıştı. Eğer satınalma gerçekleşirse özde bir amerikalı olan Jeep, çinli bir marka olacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

ETİKETLER

Yeni eklenen ilanlar