Çin Şangay Fuarı'nda bu yıl kadın model yasak

İki yılda bir düzenlenen Şangay Fuarı’nda bu yıl Çin, otomobil fuarlarında görmeye alışkın olduğumuz kadın modellerin bulunmasını yasakladı. Çin’in ve dünyanın en büyük otomobil fuarlarından olan 9 günlük etkinlikte ziyaretçilerin odağının son model araçlar olacağından emin olunmuş.

Şangay Fuarı'nda bu yıl modellerin araçları sunması yasak

Şangay Fuarı’nda bu yıl modellerin araçları sunması yasak

2009’dan beri dünyanın en büyük otomobil pazarı olan ve geçen yıl 23.5 milyon aracın satıldığı Çin’de, 22 Nisan’da kapılarını açacak olan Şangay Fuarı global otomobil markaları için büyük önem taşıyor. Satış rakamları muazzam olsa da, Şangay Fuarı Çin’de araç satışlarının büyümesinin nispeten düştüğü ikinci yılda tam bir dönüm noktasında gerçekleşecek.

İlk otomobillde tercih SUV

Markalar da bu dev pazarın ihtiyaçlarına özel modeller üretiyorlar. Özellikle Çin’de artık sık rastlanan varlıklı ailelerin çocuklarına özel yükselen yeni Çin nesli için modeller de üretiliyor. İlk otomobil alırken tercih genelde SUV’lardan yana.

Çin otomobilleri dünyaya satılıyor

Çin’de otomobil üretebilmek için Çinli bir firma ile ortaklık kurma şartı var. Global markalar pazara hakimse bile, artık Volvo’nun sahibi olan Geely gibi yerli ve güçlü rakipler de var. Renault’nun yeni crossover’ı Kadjar da bu yaz Türkiye pazarına Çin’de üretilerek gelecek modellerden.

Otomobil satışlarındaki artış neden düşüyor?

Otomobil sahibi olma oranları Amerika’ya ve Avrupa’ya göre düşük olması pazarın daha da büyüyeceğini düşündürse de, Çin’de son iki yıldır araç satışları eskisi kadar hızlı yükselmiyor. Bunun temel nedenlerinden biri giderek büyüyen ekonominin daha yavaş ilerliyor olması. Dünyanın en kalabalık ülkesinde otomobillerin yaygınlaşması beraberinde ciddi bir hava kirliliği sorunu getirdi ve çevresel farkındalığı artan duyarlı bir alıcı grubu oluşuyor.  Hava kirliliği ve trafik ile mücadele edebilmek için ülkede plaka yasakları getirildi ve evlerin park alanlarında kısıtlamaya gidildi. “Statü sembolü” olarak gördükleri otomobillerinden, büyük şehirlerdeki trafik ve hava kirliliği nedeniyle vazgeçenlerin sayısı hiç de az değil.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar