Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Çin, hava kirliliği nedeniyle 5 milyon aracı hurdaya çıkartacak

Çin, 5 milyondan fazla aracı hava kirliliğine önlem olarak hurdaya çıkartacak. Sadece Pekin’de hurdaya çıkartılacak araç sayısı neredeyse Türkiye’nin yıllık sıfır otomobil satışının yarısı kadar. Dünyanın en fazla araç satışının gerçekleştiği ülke, bir süredir araç sayısının fazlalığı nedeniyle hava kirliliği ile boğuşuyor.

Çin'de hava kirliliği ülkenin tüm endüstrisini tehdit ediyor.

Çin’de hava kirliliği ülkenin tüm endüstrisini tehdit ediyor.

Araçların hurdaya çıkarılmaları, aslında 2015’te tamamlanacak olan 5 yıllık emisyonu düşürme planının bir parçası. Hava kirliliği nedeniyle plakaların bile çekilişle verildiği ülkede araç sayısının da kontrollü şekilde artması yönünde yaptırımlar var.  Çin’de hurda yasasının nasıl işleyeceği tam olarak bilinmiyor ama eski araçlarını kendi istekleriyle hurdaya teslim eden sürücülere, bizdekine benzer şekilde 400 dolardan 2.300 dolara kadar bir ödeme yapılacak.  2014’te beklenen hurda yasası konusunda Türkiye’de henüz bir gelişme olmadı.

Pekin’de şu anda emisyon kriterlerine uymayan araçların şehre girmeleri yasak, fakat Çin’de yasaları uygulamak nüfusun fazlalığı ve halkın kurnazlığı nedeniyle Avrupa’daki kadar kolay olamamış.  “ Birçok otomobilde problem var ve bazısı da fabrikadan çıtkığı anda zaten kriterleri sağlayamıyor durumda. Bu araçlara yolda ceza kesmek problemi çözmüyor diyor Pekin Belediyesi’nde ilgili kontrollerden sorumlu bir yetkili.

Hava kirliliğinden olmasa bile, ülkemizde de hurda araç konusu hala bir problem. Trafikteki hurda araçlar sadece kendileri için değil, tüm trafik için bir tehdit oluşturur konumdalar. Hurda yasası ile ilgili gelişmenin ve ödenecek rakamların bu yıl netleşmesi bekleniyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar