Çin'de Artık Plaka Çekilişle Veriliyor

Çin’de geçen yıl 19 milyondan fazla araç satıldığını söylemiştik.  Astronomik artan araç sayısı ülkede ciddi oranda hava kirliliğine ve aşırı trafiğe sebep olunca, otoriteler araç sayısını kısıtlama yollarına gitmeye başladılar. Çin’de artık benzinli araç plakaları çekilişle verilmeye başlandı.

Buna alternatif olarak sunulan elektrikli otomobillere ise ilgi yok denecek kadar az. Çinliler benzinli araç plakası beklemeyi tercih ediyorlar.

Halkın teknolojinin yeni oluşu nedeniyle, şarj altyapısı ile ilgili çekinceleri olduğunu belirtiyor Şangay tabanlı bir IHS analisti.

Hava kirliliği Çin’in gerçekten başının belası olmuş durumda. Pekin’de bu yıl sadece 130 bin yeni aracın kaydı yapılacak. Bu rakam geçen yıl 240 bindi. 20 bin plaka alternatif enerjili araçlara ayrılmış durumda. Ayrıca sadece Pekin’de bu yıl 1000 yeni şarj istasyonu inşa edilecek.

Elektrikli otomobil satışlarının yükselmesi dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin için artık hayati bir noktada. Dev ve giderek zenginleşen nüfusuyla bu ülke belki de elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında önemli bir rol üstlenecek.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar