Bütün ülkede 6 ayda 54 araç satılabildi

Küba’daki yeni otomobil yasağı tarih olmuş olmasına rağmen yine de Kübalılar hala ikinci el otomobilleri tercih ediyor. 6 ayda Küba’da toplam 54 araç satıldı.

Bu yılın başında Küba, 54 yıldır süren yeni otomobil yasağını kaldırarak otomotiv pazarını serbest bırakmıştı. 1959’dan beri ilk kez yeni otomobiller devlet görevlilerine, askerlere ve hukukçulara değil her vatandaşa açıldı. Fakat Küba’nın vergi politikası hayalleri suya düşürdü.

%500 ÖTV ile 8 kat daha pahalı araçlar

11 otomobil yetkili satıcısı açıldığında, yeni otomobillerle tanışan Kübalılar bayilere akın ettiler. Fakat hiçkimse yeni bir otomobil satın alamadı. Özel tüketim vergileri ve ödenmesi gereken masraflar otomobilleri Avrupa satış fiyatlarının 8 katına çıkarmıştı. Yani Küba’da otomobiller bizdekinden bile pahalı ve ortalama bir Kübalının aylık geliri 15 avro civarında.

Aslında sıfır otomobillerin ülkeye giriş fiyatları makul seviyelerde. Fakat fiyata %500-800 arasında değişen ek vergilere ilave olarak %75 özel tüketim vergisi ve %10 da satış vergisi ekleniyor. Küba dönüştürülebilir pezosu ile ödeme yapmak isteyenlerden bir %20 daha isteniyor.

Araç satışı gelirleri, toplu taşımada kullanılacak

Devlet, sıfır araç satışlarından elde edilen gelirlerle toplu taşımayı iyileştirmek istiyor. Kübalılar buna pek inanmamış olacaklar ki, bazı Küba haber sitelerinde bunun için tek bir tane aracın satışının muhtemelen yeterli olacağı yorumları yapılıyor.

54 yıl boyunca Küba vatandaşları yeni bir otomobili sadece özel bir izinle alabildiler ve ikinci el araç satışı diye bir kavram da yoktu. Devrim sonrası Amerika’ya ambargo uygulayan ülkede otomotiv pazarı tamamen durmuştu. Devlet kullanımı için Doğu Avrupa’dan ve Çin’den getirilen otomobiller olsa da bunlar kişisel kullanıma hiçbir zaman açılmadı. Küba’nın güzel fotoğraflarını süsleyen klasik otomobiller 40’lı ve 50’li yıllarda Amerika’dan alınmış olan araçlar.

2006 Renault Clio 52 bin TL

Yeni otomobil satışları önündeki engelin kaldırılmasından 6 ay sonra ülkede sadece 50 otomobil ve 4 motosiklet satılabildi. Satışı gerçekleşen araçların da büyük kısmı 2. El otomobiller oldu. Örneğin 2006 model bir Renault Clio’nun Küba’daki satış fiyatı 52 bin TL civarında bir rakama denk geliyor.  Renault Clio’nun ikinci el fiyatları Türkiye’de 16-20 bin TL arasında değiştiğini düşünürsek tablo daha da netleşiyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar