Bu ülkelerde bisiklet park etmek bir keyif

Avrupa’da ve diğer gelişmiş ülkelerde bisikletler, yalnızca sahil şeridinde keyif için kullanılan araçlar değiller aynı zamanda trafiğin önemli bir parçası konumundalar. Özellikle toplu taşıma durakları yakınlarındaki paylaşımlı bisikletler trafiğe sağlıklı bir alternatif oluşturuyor. Bu bisikletler herhangi bir noktadan kredi kartı ile veya internet üzerinden kiralanarak, farklı bir noktaya bırakılabiliyor.

Kendi bisikletleriyle seyahat etmeyi tercih edenler içinse, bisiklet sayısı arttıkça park yeri sorunu başlıyor. Dünya’da, Türkiye’de görmeye alışık olmadığımız, harika ve çok yaratıcı bisiklet parkları var.

Almanya’dan güneş enerjisiyle çalışan ve küçük bir şehrin tren istasyonu yakınındaki 112 bisikletlik bisiklet parkı.

almanya

Almanya’da güneş enerjili bir bisiklet parkı

Çek Cumhuriyeti’nde117 bisikletlik ve 50 kuruşa bisikletinizi otomatik olarak dikey şekilde park ediyor.

cekcumhur

Çek Cumhuriyeti’nden bir bisiklet parkı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da, bisikletler konusunda da Japon mühendisleri yeteneklerini konuşturmuşlar.  Zaten kısıtlı olan toprak çok değerli olduğu için bisiklet parkını yerin altında oluşturmuşlar.

Tokyo yeraltı bisiklet parkı

Tokyo yeraltı bisiklet parkı

Washington’da son 2 yıldır bisiklet paylaşımı var, görece yeni olduğu için henüz otomatik park sistemleri bulunmuyor. Fakat çözümler yine de çok başarılı.

Washington'da bir bisiklet parkı

Washington’da bir bisiklet parkı

Kore’nin Seul kentinde, bu dikey bisiklet parkı sıfır yer kapladığı gibi yüzlerce bisikleti alabiliyor. Manuel olarak bir pedalla çalıştırılan sistemin yıllık bakım masrafı sadece “15” dolar.

Seul'da dikey bir bisiklet parkı

Seul’da dikey bir bisiklet parkı

İngiltere’de bir tren istasyonundan çift katlı bir bisiklet parkı. Trenle istasyona gelenler, yola buraya park ettikleri bisikletlerle devam edebiliyorlar.

İngiltere'de çift katlı bir bisiklet parkı

İngiltere’de çift katlı bir bisiklet parkı

 

Sadece klasik bisikletler değil, yolcu ve yük taşıyan “kargo bisikletleri” için de park alanları bulunuyor. Avrupa’da çocukları bir yerden bir yere götürmek, market alışverişinde bisikletleri kullanmak teşvik edilen bir konu. İşte Kopenhag’da bu tür bisikletler için hazırlanmış pilot bir park projesi:

Kargo bisikletler

Kargo bisikletler

 

Bu tip her bisikletin tek tek bir konteynerde tutulduğu yapılar en çok İspanya’da kullanılıyor. Bisikletin yola çıkarılması veya park edilmesi 10 saniye sürüyor. Her bir konteyner 24 bisiklet alabiliyor ve yapı diğerlerine göre oldukça maliyetli, kurulum 72 bin dolar civarında.

bigloo-1

Norveç’te eski bir tren istasyonunda bulunan bir bina, bisiklet parkına dönüştürülmüş.

Norveç'te tren istasyonunda bir bisiklet parkı

Norveç’te tren istasyonunda bir bisiklet parkı

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar