Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Bu otomobili çalmak kolay değil

Akıllı telefonlar sayesinde artık otomobillere uzaktan erişim mümkün. Intel ve Ford işbirliği bir adım daha ileri giderek araçlara uzaktan erişimle sezgisel teknolojileri uygulayacak.

Yüzünüzden duygularınızı okuyabilen otomobiller düşüncesi yeni değil. Ford ve Intel’in ortak çalışmasının ürünü olan Mobii adlı mobil iç mekân görüntüleme sistemi, sürücünün yüzünü tanıyarak güvenli sürüş sağlıyor. Akıllı telefon uygulamalarıyla araca uzaktan erişim sağlanırken, kalan eşyaların kontrolü yapılabiliyor ve farklı sürücüler için araç kullanma kuralları belirlenebiliyor.

Mobii, araç içi kameralardan ve sensörlerden gelen verileri işleyerek sürücülere tamamen kişiselleştirilmiş bir sürüş imkânı sağlıyor. Sistem, yüz tanıma sistemlerini kullanarak, aracın sürücüsü değiştiğinde yüzü algılayabiliyor ve sürücüye özel farklı ayarları otomatik olarak otomobile uyguluyor.

Eğer yüz tanıma işlemi gerçekleşmez de Mobii sürücüyü tanıyamazsa, binen sürücünün bir fotoğrafını çekiyor ve bunu araç sahibinin akıllı telefonuna gönderiyor. Bu sayede araç sahibi başka sürücüler için hız limiti, güvenli sürüş kuralları, araç içi ses seviyesi ve mobil telefon kullanımıyla ilgili düzenlemeleri yapabiliyor. Mobii’nin içerdiği hareket tanımlama yazılımı sayesinde doğal hareketlerle birlikte kullanılan sesli komutlar, araç kliması ya da sunroof gibi özellikleri kolayca çalıştırabiliyor.

Algısal teknolojileri ile Mobii, Ford araştırma mühendisleri ve Intel bünyesindeki antropolog, etnolog ve mühendislerin ortak çalışması. Araç içi kameralar ve araç sensörleri için yeni uygulamalar geliştirmek için yapılan araştırma projesi Mobii ile Ford ve Intel, sürücülerin araç içi teknolojilere nasıl yaklaştıklarını gözlemleyip sezgiye dayalı ve istekleri karşılayan imkanlar sunmayı amaçlıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar